Českí politici sa vraj objavili na výplatnej listine Azerbajdžanu

Úplatok, korupcia
Zdroj: Internet

Na zozname figuruje napríklad predseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček z ČSSD.

V Českej republike skončilo pravdepodobne najmenej 130 miliónov korún (zhruba päť miliónov eur) z čierneho fondu Azerbajdžanu, píše Mladá fronta DNES (MfD).

Podľa denníka tamojší režim z rovnakého fondu podplácal európskych politikov, aby šírili jeho dobré meno. Peniaze tiekli aj do Česka k tamojším Azerbajdžancom a firmám. O kauze s odvolaním sa na MfD informoval dnes na svojej webovej stránke i Český rozhlas.

Za autoritárskym režimom prezidenta Ilhama Alijeva pritom stoja aj niektorí českí politici, tvrdia české noviny. Protikorupčná organizácia Transparency International preto zostavila zoznam tých, ktorí za Azerbajdžan v minulosti lobovali. A Mladá fronta DNES tento zoznam exkluzívne získala.

Na zozname figuruje napríklad predseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček z ČSSD. Ten v parlamente dokonca založil česko-azerbajdžanskú medziparlamentnú skupinu priateľstva. Medzi politikmi je tak vnímaný ako najväčší zástanca tejto juhokaukazskej krajiny. Od tamojšieho prezidenta má dokonca aj vyznamenanie. Hamáček sa však bráni tým, že žiadne výhody z toho nemá.

Transparency International však nedokázala priame prepojenie českých politikov s azerbajdžanskými prevodmi peňazí. Korupčný fond odhalilo medzinárodné združenie investigatívnych žurnalistov. Podľa neho tak azerbajdžanská diktatúra cez fond rozoslala za hranice dohromady v prepočte až 66 miliárd českých korún (2,5 miliardy eur), píše MfD.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výplatná listina

Dôležité udalosti