Biely dom potvrdil, že Taliban zlikvidoval strojcu bombového atentátu na kábulské letisko

Dym stúpa z kábulského letiska.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Department of Defense via AP, File

Afganské vládne radikálne hnutie Taliban zabilo pravdepodobného strojcu samovražedného bombového atentátu na letisko v hlavnom meste Kábul počas chaotického sťahovania amerických jednotiek z krajiny v auguste 2021, potvrdil v utorok Biely dom. Informuje agentúra AFP.

Atentátnik sa odpálil v dave ľudí, ktorí sa pokúšali ujsť z Afganistanu. Explózia si vyžiadala 170 obetí v radoch Afgancov a zahynulo pri nej aj 13 amerických vojakov, ktorí v tom čase zabezpečovali letisko.

Vodca IS, ktorého identitu doposiaľ nezverejnili, bol predstaviteľov nich zabitý ešte začiatkom apríla na juhu Afganistanu v čase, keď Taliban podnikol proti tejto džihádistickej skupine sériu operácií. Talibovia si v tom čase neboli vedomí identity osoby, ktorú zabili, dodal jeden z nemenovaných predstaviteľov.

Prečítajte si tiež:

K výbuchu pri Abbey Gate, bráne do civilnej časti kábulského letiska, došlo 26. augusta 2021. Obete spolu s ďalšími americkými vojakmi v čase explózie kontrolovali tisícky afganských civilistov, ktorí sa v panike pokúšali dostať na jeden z preplnených letov smerujúcich preč z Afganistanu po tom, čo tam opätovne prevzal moc Taliban, pripomína. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

Zabitie vodcu bunky IS, ktorá útok naplánovala, bol zabitý predstaviteľmi Talibanu, potvrdil vo vyhlásení hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

K explózii pritom došlo niekoľko hodín po tom, čo západní predstavitelia varovali pred veľkým atentátom a vyzvali ľudí, aby opustili letisko. Zúfalí Afganci však toto odporúčanie zväčša ignorovali v snahe čo najrýchlejšie ujsť z krajiny.

Afganská odnož IS známa pod pomenovaním Islamský štát - Chórasán (IS-K) má do 4000 členov a pre Taliban predstavuje najväčšiu vojenskú hrozbu. Skupina pokračuje v podnikaní útokov v krajine aj od opätovného prevzatia moci Talibanom a zameriava sa predovšetkým na menšinové skupiny v Afganistane.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 15. 8. 2022:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.