Operácia Menai Bridge: Čo by sa stalo, keby zomrel kráľ Karol III.?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kráľa Karola III. po historicky najdlhšom čakaní na trón čaká 6. mája oficiálna korunovácia. Pre pokročilý vek od začiatku vystáva otázka, čo bude nasledovať, ak sa vydá na druhý svet za svojou matkou Alžbetou II. Bola by monarchia pripravená na odchod dvoch panovníkov v takom krátkom čase, alebo by ju to zlomilo?

Britská kráľovná Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra 2022 vo veku 96 rokov. Napriek tomu, že jej osoba bola synonymom monarchie po celých niekoľko dekád, žiadna kríza ani politické vákuum však nenasledovali. Oficiálny postup udalostí, ktorý mal nasledovať po jej úmrtí, bol totiž skoncipovaný už začiatkom 60. rokov a do samotnej udalosti sa korigoval niekoľkokrát.

Názvy plánov pre odchody panovníkov a vysokých členov kráľovskej rodiny majú určený presný harmonogram tak, aby sa predišlo chaosu. Zaujímavosťou je, že nadväzujú na názvy mostov. V prípade zosnulého princa Philipa, ktorý zomrel rok a pol pred kráľovnou, šlo o „operáciu Forth Bridge“.

V prípade samotnej Alžbety šlo o „operáciu London Bridge“. Práve tento nedávny príklad poskytuje dobrú predstavu, čo by nasledovalo bezprostredne po odchode Karola III.

Prečítajte si tiež:

Proces ako pri úmrtí kráľovnej

Spolu s plánom pre prípad kráľovninej smrti, nesúcim meno po moste v hlavnom meste Anglicka, sa stalo známym aj kódové označenie „London Bridge is Down“, v preklade Londýnsky most padol. Toto zvolanie znamenalo začiatkom vlaňajšieho septembra v Británii jediné – kráľovná Alžbeta II. je mŕtva.

Každá „mostová operácia“ presne určuje, čo sa má stať hneď po smrti osobnosti, ktorej sa týka. Samotný deň úmrtia je označený ako „D-Day“ (v preklade Deň D). Harmonogram zastrešuje presné body, ktoré sa majú udiať počas daného dňa, aj niekoľko dní po ňom.

O úmrtí Alžbety II. sa v deň D ako prví telefonicky dozvedeli premiérka Liz Trussová a predstavitelia vlády. „D-Day+1“ označoval prvý deň po úmrtí kráľovnej a dovtedajší princ Charles bol počas neho oficiálne vyhlásený za nového kráľa Karola III.. O 15.30 h miestneho času prišla britská premiérka s celým kabinetom na audienciu k novému panovníkovi.

Počas „D-Day+2“ bola kráľovská rakva prevezená do Buckinghamského paláca. Plán pritom rozlišoval, kde presne Alžbeta II. zomrela, a podľa toho niesol aj ďalší podnázov. Keďže kráľovná zomrela v Škótsku, úrady aktivovali operáciu s názvom „Jednorožec“.

Na „D-Day+10“, teda 19. september 2022, bol naplánovaný štátny pohreb vo Westminsterskej katedrále v Londýne, dve minúty ticha uplatnené v celej monarchii a konečné uloženie rakvy panovníčky vedľa jej manžela Philipa v kaplnke kráľa Juraja VI.

Prečítajte si tiež:

Operácia Menai Bridge

V prípade jej syna Charlesa je už taktiež naplánovaný postup a nesie meno „operácia Menai Bridge“, čo je visutý most spájajúci ostrov Anglesey pri pobreží Walesu s ostrovom Veľká Británia.

Bývalý šéf kráľovskej ochranky Simon Morgan uviedol, že túto operáciu začali pripravovať už bezprostredne po kráľovninej smrti. Ako bolo naznačené, je viac než pravdepodobné, že Menai Bridge bude pokračovať v príklade London Bridgeu, ktorý prebehol presne podľa stanovených plánov a bez hocakých pochybení.

Zaujímavejším než samotný postup, ktorý má svet ešte stále čerstvo v pamäti, je preto skôr to, kto sa po Karolovi III. stane novým nositeľom kráľovskej koruny. Cez „Karolov deň D“ sa pozornosť v tomto zmysle okamžite presunie na jeho najstaršieho syna – princa z Walesu Williama – a jeho rodinu.

Prečítajte si tiež:

William ako kráľ, George ako princ z Walesu

Keď sa kráľovstvo ponorí do národného smútku, William vystúpi pred ľuďmi tak, ako to urobil deň po smrti kráľovnej jeho otec. Z najmladšieho princa Georgea by sa stal priamy nasledovník trónu.

Sekundovala by mu princezná Charlotte, a tej následne malý princ Louis. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od niekdajších britských tradícií princ Louis ako mužský potomok nebude uprednostnený ako dedič pred princeznou Charlotte.

Keby tento postup bol uplatnený skôr, svojho času by vedel zachrániť životy niekoľkých predkýň princeznej. Z historického okienka môžeme spomenúť príklad manželiek Henricha VIII., v popredí s Annou Boleynovou, ktoré tudorovskému kráľovi nedokázali porodiť vytúženého syna a padli v jeho nemilosť – a niektoré následne aj pod katov meč.

Obaja windsorovskí súrodenci, Charlotte aj Louis, by sa však dostali do úzadia, ak by sa George oženil a mal vlastných potomkov, a teda aj dedičov.

Ďalšou zaujímavosťou je, že William sa nemusí nevyhnutne stať Williamom V., ale môže si zvoliť vlastné panovnícke meno. Buď môže siahnuť po jednom zo svojich stredných mien, teda Arthur, Philip či Louis, alebo nejakom celkom inom.

Jeho manželke, obľúbenej Catherine Middletonovej, taktiež prischne nový titul. Oficiálne by sa mala stať „Queen Consort“, teda kráľovná manželka. Nie je však úplne vylúčené, že by si medzi verejnosťou prípadne presadila aj „jednoduchší titul“ – kráľovná Catherine.

Monarchia je teda naplno pripravená aj na prípadný odchod jej ďalšieho vladára. Celý nástupnícky systém, ktorý tvorí jej základ, bol od začiatku zavedený s vedomím, že kráľovstvo musí prežiť svojho kráľa a neupadnúť do chaosu. Tak tomu bolo v Británii po smrti jej najdlhšie slúžiacej panovníčky, a tak to bude aj pri odchode Karola III.

Pozrite si našu archívnu reportáž o úmrtí kráľovnej Alžbety II.:

Korunováciu kráľa Karola III. vám prinesieme naživo v sobotu (6. mája) od 11.00 h na Markíze. Moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová privíta hostí Katarínu Strýčkovú a Jakuba Drábika.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Korunovácia Karola III.

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.