Náčelníka maďarského generálneho štábu nečakane odvolali. Špekuluje sa, že dôvodom mohla byť podpora Kyjevu

Náčelníka maďarského generálneho štábu nečakane odvolali. Špekuluje sa, že dôvodom mohla byť podpora Kyjevu
Maďarská prezidentka Katalin Nováková. Zdroj: TASR/DUNA/MTI-Szilárd Koszticsák

Maďarské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že prezidentka Katalin Nováková s okamžitou platnosťou odvolala náčelníka generálneho štábu Romulusza Ruszina-Szendiho, píše portál novinky.cz.

Médiá špekulujú, že by odvolanie mohlo súvisieť so zverejnením videa zachytávajúceho francúzske vrtuľníky mieriace na Ukrajinu, ako štartujú z letiska v Győri. Maďarská vláda pritom od začiatku vojny na Ukrajine odmieta poskytovanie vojenskej pomoci susednej krajine.

K odvolaniu náčelníka generálneho štábu došlo na návrh ministra obrany Kristófa Szalay-Bobrovniczkyho. Vedením generálneho štábu bol dočasne poverený Gábor Böröndi, vedúci kancelárie maďarskej armády pri NATO a Európskej únii v Bruseli.

Prečítajte si tiež:

Podľa ministerstva obrany bude doterajší šéf generálneho štábu Ruszin-Szendi poverený inými úlohami v rámci maďarskej armády. „Má veľké zásluhy na tom, že v posledných rokoch sa urýchlila modernizácia maďarskej armády a zvýšila sa jej bojaschopnosť,“ uviedol rezort obrany.

Maďarské médiá si všímajú, že k výmene na čele generálneho štábu došlo v deň, keď web atlatszo.hu uverejnil video, ktoré zachytáva štart francúzskych vrtuľníkov H125M Fennec z letiska v meste Győr, ktoré mali smerovať na Ukrajinu. Podľa webu mali ďalšie kanadské a americké lietadlá cez maďarský vzdušný priestor doručovať zásielky zbraní na poľskú základňu v Rzeszówe.

Vláda premiéra Viktora Orbána pritom od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine dôrazne odmieta poskytovanie vojenskej pomoci susednej krajine. Ukrajine poskytuje Maďarsko iba humanitárnu pomoc a prijíma ukrajinských utečencov.

Ministerstvo obrany uviedlo, že nový náčelník štábu Böröndi za tridsať rokov v armáde zastával množstvo veliteľských funkcií a zúčastnil sa niekoľkých vojenských misií Severoatlantickej aliancie mimo Európy. „Böröndi patrí k najskúsenejším maďarským veliteľom,“ dodáva agentúra MTI. Böröndi absolvoval vojenskú akadémiu v Spojených štátoch.

Pozrite si našu archívnu reportáž o tom, že ukrajinské migy sú už na Ukrajine:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.