Šéf šéfov talianskej mafie Toto Riina sa sťažuje na ESĽP

Salvatore Riina.
Salvatore Riina. Zdroj: wikipedia.org

Súd jeho žiadosť zamietol.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol dnes sťažnosť väzneného 83-ročného bosa sicílskej mafie Salvatore Riinu, ktorý sa dožadoval zmiernenia podmienok výkonu svojho trestu.
Mafián zvaný Toto si odpykáva doživotný trest v samoväzbe. O zmiernenie podmienok väzby sa neúspešne snažil už niekoľkokrát. 

Zdroj: wikipedia.org

ESĽP so sídlom v Štrasburgu dnes odmietol jeho odvolanie, týkajúce sa podmienok väzby a svoje rozhodnutie označil za konečné. 

Riina, ktorý je vo väzení od roku 1993, pripravil alebo nechal pripraviť o život minimálne 150 osôb v 80. a 90. rokoch minulého storočia, keď bol považovaný za "šéfa šéfov" Cosy Nostry. Pripisuje sa mu i vražda prokurátora Giovanniho Falconeho, špecializujúceho sa na odhaľovanie zločinov sicílskej mafie.

Od roku 2003 sa nachádza v milánskej väznici Opera. Opakovane sa sťažuje na neprestajné monitorovanie kamerami vrátane času, keď chodí na toaletu. Sledovaná je i jeho pošta.
Riina trpí viacerými ochoreniami - okrem ischemickej choroby srdca i cirhózou pečene, vysokým krvným tlakom a obezitou.

Talianske médiá v minulých mesiacoch priniesli záznam odpočutého rozhovoru medzi Riinom a iným odsúdenom lídrom Cosa Nostry, v ktorom ho Toto nabáda na pokračovanie násilných akcií mafie.

Nie je známe, aký vplyv má ešte Riina na chod organizácie. Sicílska mafia sa však v ostatných rokoch vyhýba priamym útokom na štátne orgány, namiesto toho sa podľa agentúry DPA väčšmi sústreďuje na podnikateľské aktivity, najmä v oblasti maloobchodu, súkromných nemocníc či prevádzky veterných elektrární.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti