Z tradície si spravili výnosný biznis. Nemeckí bratia vyrábajú máje pre celú krajinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemeckí bratia si spravili z tradície lukratívny biznis. Sezóna im vrcholí práve teraz - pred prvým májom. Objednávky už nestačia ani prijímať.

Bratia Silas a Jonathan vyrábajú máje a predávajú ich do celého Nemecka. Mladé brezy kupujú s niekoľkotýždňovým predstihom a potom ich upravujú presne podľa predstáv toho, kto si strom objednal a chce, aby prvého mája stál pred domom jeho milej. Najdôležitejšie je, aby si objednávky nepomýlili.

„Aby sa nestalo, že na strome pre Lisu bude meno Anna. To by bol problém a mohol by mať dosť škaredé následky. Najmä ak sa tak volala chlapcova expriateľka,“ vysvetlil Jonathan Kolb.

Podnikaví chlapci z Bonnu začali vyrábať máje na objednávku pred deviatimi rokmi. Dodnes si vystačia na všetko sami. Teda takmer na všetko. Brigádnici im pomáhajú len počas noci pred prvým májom. Vtedy treba máje aj postaviť pred konkrétnym domom.

„Vyrezávame do nich srdiečka, maľujeme ich, zdobíme. Všetko robíme sami. Najskôr sme ich rozvážali na bicykloch, postupne sme sa učili na svojich chybách a teraz máme na všetko systém,“ hovorí Silas Kolb.

Prečítajte si tiež:

​Inak by to nezvládli. Jedna vec sú internetové objednávky, druhá - naozajstná fyzická práca, ktorú reálne treba zvládnuť.

„Niekedy je to naozaj náročné, pretože sú to tony dreva. Tento rok sme robili tisíc májov. To je naozaj veľa. Každý má tak 10-15 kíl. Potom treba riešiť aj logistiku, všetko zorganizovať. Pretože jeden strom sa dá odviezť na bicykli, 5 na aute, ale ako odviezť tisíce stromov - to je otázka,“ dodal Silas.

Jonathan a Silas priznávajú, že biznis, ktorý síce robia len pár týždňov v roku, im slušne vynáša. Na to, čím sa živia, sú ale pyšní. Majú pocit, že sa aj vďaka nim darí udržať tradíciu z 15. storočia, živú aj v dnešnej dobe.

„Nie každý má 10 kamarátov, ktorí by mu s májom vedeli pomôcť. Nie každý vyrástol povedzme na dedine. Niekto zas nevie robiť s pílou. Pre takých ľudí sme tu my,“ hovorí Jonathan.

Máj od týchto bratov vyjde záujemcov na 250 eur. Vyvážať ich do zahraničia Kolbovci neplánujú ani do budúcna. Úplne im vraj stačí nemecký trh.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nemecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.