Napätie rastie! Najtesnejší prelet amerických stíhačiek okolo KĽDR v tomto storočí!

Americké bojové lietadlo vzlietlo ku hraniciam KĽDR.
Americké bojové lietadlo vzlietlo ku hraniciam KĽDR. Zdroj: TASR/AP

Severná Kórea podnikne "neľútostnú preventívnu akciu", ak USA prejavia akýkoľvek náznak, že "odtínajú hlavu" Pchjongjangu,uviedol minister.Ri Jong-ho.

Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že bombardovacie lietadlá B-1B z tichomorského ostrova Guam a sprevádzajúce stíhačky F-15 z americkej základne na japonskom ostrove Okinava podnikli misiu v medzinárodnom vzdušnom priestore nad vodami pri východnom pobreží Severnej Kórey (KĽDR).

USA uviedli, že išlo o misiu uskutočnenú najsevernejšie od demilitarizovanej zóny rozdeľujúcej Kórejský polostrov, akú toto storočie podnikla americká stíhačka či bombardér.

Hovorkyňa Pentagónu Dana Whiteová vo vyhlásení napísala, že misia ukazuje, ako vážne berú Spojené štáty "bezohľadné správanie" Severnej Kórey.

Lety sú podľa hovorkyne "ukážkou odhodlania a jasným odkazom Spojených štátov", že prezident Donald Trump "má veľa vojenských možností, ako premôcť každú hrozbu".

Whiteová uviedla: "Sme pripravení použiť celý rozsah vojenských kapacít na obranu našej vlasti, USA, a našich spojencov."

Minister KĽDR: Raketový úder na pevninu USA je "nevyhnutný"

Vyhrážky amerického prezidenta Donalda Trumpa "úplným zničením" Severnej Kórey "spôsobujú, že vyslanie našich rakiet na pevninu USA je o to nevyhnutnejšie" . Vyhlásil to dnes v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho.

Severná Kórea podnikne "neľútostnú preventívnu akciu", ak USA prejavia akýkoľvek náznak, že "odtínajú hlavu" Pchjongjangu, dodal minister.

Severná Kórea nepotrebuje od medzinárodného spoločenstva súhlas s jadrovým potenciálom, a kým to medzinárodné právo neuzná, "jadrové kladivo spravodlivosti" je jedinou možnosťou, povedal šéf severokórejskej diplomacie.

Ri Jong-ho ďalej uviedol, že krajiny, ktoré sa nebudú zúčastňovať na amerických akciách proti Severnej Kórei, nebudú nijako ohrozené. Minister dodal, že Spojené štáty nemusia vťahovať do situácie Južnú Kóreu a Japonsko, ktoré označil za "poskokov".

Trump, ktorého minister nazval "prezident Zlo" vlastniaci jadrové tlačidlo, je "najvážnejšou hrozbou pre svetový mier".

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stíhačky

Dôležité udalosti