Vedci opäť tvrdia, že Turínske plátno je podvod!

profimedia-0006767539.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Výskumom dokázali, že v plátne nebol zabalený Ježiš.

Kým katolícka cirkev tvrdí, že do Turínskeho plátna bol zabalený Ježiš Nazaretský po ukrižovaní, vedci si stoja za tým, že ide o stredoveký podvod. Metóda odhadu veku pomocou rozpadu izotopov dokazuje, že plátno je o niekoľko storočí mladšie ako samotný Kristus.

Zdroj: Profimedia.sk

Podľa dostupných informácií mali Ježiša ukrižovať na konštrukcii v tvare T. Vedcom z Liverpoolu sa podarilo dokázať, že osoba zabalená do Turínskeho plátna bola ukrižovaná na konštrukcii v tvare Y podľa stredovekej metódy. Takže dotyčný mal pri ukrižovaní paže zdvihnuté nad hlavu. 

Na Turínskom pláte sú otlačené obrysy nahého muža po ukrižovaní spolu so stopami krvi z rán na zápästí a chodidlách. Doktor Matteo Borrini z John Moores University v Liverpoole sa pokúsil analyzovať to, aký typ krvácajúcich stôp vytvoria rany po ukrižovaní na konštrukcii tvaru T a konštrukcii tvaru Y. Či sa vôbec líšia a aký typ stôp zanechali rany na Turínskom plátne.

Zdroj: Profimedia.sk

S výskumom mu pomáhal doktor Luigi Garlachelli z Univerzity v Pávii. Zistili, že krvavé škvrny na Turínskom plátne zodpovedajú ranám po ukrižovaná, ale v polohe Y a nie T. "To bola veľmi bolestivá poloha a navyše by veľmi sťažovala dýchanie. Niekedy ukrižovaný týmto spôsobom zrejme zomrel udusením," tvrdí doktor Borrini na stránkach vedeckého časopisu New Scientist. 

Metóda ukrižovania na konštrukcii tvaru Y bola používaná práve v stredoveku, lenže vtedy nepribíjali dotyčného za zápästia či dlane k trámom, ale okolo zápästia mu omotali lano a k trámom ho priviazali.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti