VIDEO: Masívny výbuch muničného skladu na Ukrajine, hasí ho až 1200 hasičov

Eva a Šimon majú starosti so sliepkami
Zdroj: TASR/AP

V armádnom skladisku pri meste Vinnycia sa nachádza 188.000 ton munície spoločne so strelami pre rôzne typy raketových systémov.

Veľký požiar v muničnom sklade ukrajinskej armády nastal v utorok večer (26.9.) po sérii mohutných výbuchov. Úrady nariadili preventívnu evakuáciu 30.000 obyvateľov z mestečka Kalynivka vo Vinnyckej oblasti, 190 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta. S odvolaním sa na príslušné úrady o tom v stredu (27.9.) informovala agentúra AP.

Munícia v horiacom sklade na vojenskej základni pri Kalynivke neďaleko mesta Vinnycia vybuchovala ešte aj dnes ráno, uviedol pre televíziu 112 Ukrajina hovorca rezortu obrany. Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman ale po príchode na miesto požiaru povedal, že situáciu majú pod kontrolou.

Z okruhu piatich kilometrov v okolí skladiska evakuovali všetkých civilistov a do vzdialenosti 50 kilometrov od miesta požiaru vyhlásili bezletovú zónu, uviedla polícia. Oblasť je z bezpečnostných dôvodov uzatvorená aj pre železničnú a automobilovú dopravu. Odstavené sú taktiež dodávky temného plynu a elektrickej energie.

Po mohutných výbuchoch sa v utorok neskoro večer vzniesli do vzduchu mraky plameňov. Hustý čierny dym bolo nad vojenským zariadením vidno aj v stredu ráno. Plamene zničili štyri obytné budovy.

Agentúra DPA uviedla, že dosiaľ neboli hlásené správy o prípadných stratách na životoch alebo zranených.

Podľa vyhlásenia hovorkyne ukrajinskej bezpečnostnej služby pre agentúru UNIAN sa incident posudzuje ako sabotáž.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zvolal súvislosti s týmto požiarom na stredu ráno mimoriadne zasadnutie.

V armádnom skladisku pri obci Kalynivka sa nachádza 188.000 ton munície spoločne so strelami pre rôzne typy raketových systémov.


KYJEV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti