Chorvátsko pripravuje nový zákon o cestovnom ruchu, reguloval by počet turistov

Preplnená pláž v Chorvátsku
Preplnená pláž v Chorvátsku Zdroj: shutterstock/4kclips

Chorvátsko, podobne ako mnoho iných destinácií, trápi nadmerný turizmus. S tým by však mohol byť koniec. Tamojšia vláda totiž pripravuje nový zákon, ktorého cieľom je obmedziť počet turistov v preťažených oblastiach. Ak prejde legislatívnym procesom, Chorvátsko by sa stalo prvou krajinou, ktorá začne plošne regulovať cestovný ruch.

Do Chorvátska každoročne zamieri veľký počet návštevníkov z Česka, Rakúska, Nemecka, Slovinska a ďalších krajín. Trend rastúceho turizmu má negatívne dosahy na miestnych obyvateľov. Tamojšia vláda sa tak chystá počet návštevníkov regulovať, píše chorvátsky Novi List.

​O tom, odkedy by obmedzenie malo platiť a aké budú jeho parametre, sa zatiaľ diskutuje. Tohtoročnú sezónu ale pravdepodobne nezasiahne. Do leta by totiž vláda mala predstaviť iba prvý návrh nového zákona o cestovnom ruchu.

Počíta sa s tým, že v prvej fáze Chorvátsko čaká veľká analýza kapacít. Zameria sa napríklad na to, koľko je v danej turistickej oblasti zásob pitnej vody, koľko z nich potrebujú miestni obyvatelia a koľko turistov tak môže oblasť navštíviť.

V ďalšej fáze by potom miestne samosprávy mali mať väčšie právomoci, keď si určia, ktoré turistické projekty podporia a ktoré budú regulovať. Týkať sa to má najmä nových ubytovacích kapacít.

Prečítajte si tiež:

Nie je to prvý pokus

Mnoho regiónov v Európe, napríklad talianske Tirolsko či Benátky, siahajú po rôznych opatreniach. Ak by ale návrh prešiel legislatívnym procesom, Chorvátsko by sa stalo prvou krajinou, ktorá by začala cestovný ruch regulovať na celoštátnej úrovni.

„Vidíme, že počet našich návštevníkov rastie, vstup do schengenského priestoru a eurozóny tento trend ešte posilňuje. Pustili sme sa preto do reformy,“ uviedla chorvátska ministerka cestovného ruchu Nikolina Brnjacová.

Zákon by mal obsahovať také opatrenia, ktoré povedú k udržateľnému rozvoju turizmu, aby zabezpečili ochranu životného prostredia, ale aj kvalitu života miestnych obyvateľov.

Prečítajte si tiež:

Problémový nárast prenájmov

Ako upozorňuje denník Kult Plave Kamenice, v Chorvátsku sa výrazne rozmohol trend krátkodobého prenájmu bytov. Zatiaľ čo kapacita hotelov je iba 180-tisíc lôžok, v rámci súkromného ubytovania je ich viac ako 600-tisíc.

To podľa odborníkov kriví tamojší turistický priemysel, ale tiež poškodzuje prostredie. Extrémny nárast prenájmov apartmánov totiž vedie k preťaženiu verejných pláží a ich degradácii.

Podľa webu Index.hr sa v novom zákone počíta aj s ekologickým poplatkom, ktorý by bol turistom účtovaný. Diskutuje sa o tom, či by ho mali platiť po celý rok, alebo iba v hlavnej sezóne, teda od mája do októbra.

Ministerstvo uviedlo, že takýto poplatok je zavádzaný „z ekologických dôvodov, čo je dôležitá téma najmä u hostí, ktorí prichádzajú len na jeden deň a vytvárajú veľký tlak na destináciu“. Peniaze z poplatku by mali slúžiť len na „zelené“ projekty.

Do Chorvátska sa možno v najbližšej dobe dostaneme letecky aj z Bratislavy. Viac sa dozviete v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Chorvátsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.