Dve ženy, ktoré mali otráviť brata severokórejského vodcu tvrdia, že sú nevinné

Severokórejský vodca Kim Čong-un a jeho nevlastný brat.
Zdroj: TASR

Obe sú jedinými podozrivými zadržanými v prípade vraždy, ktorou podľa juhokórejskej tajnej služby vyvrcholil päť rokov pripravovaný plán Kim Čong-una zabiť svojho nevlastného brata

Dve ženy obžalované z otrávenia nevlastného brata vodcu Severnej Kórey dnes na malajzijskom najvyššom súde popreli svoju vinu. Proces s nimi sa začal takmer osem mesiacov po vražde na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure, ktorá vyvolala diplomatický spor medzi Malajziou a KĽDR.

Indonézanka Siti Aisyahová (25) a Vietnamka Doan Thi Huong (28) sú obvinené z toho, že 13. februára na rušnom letisku v malajzijskej metropole potreli tvár Kim Čong-nama zakázanou nervovoparalytickou bojovou látkou VX, ktorá ho zabila za 20 minút. Obžalované tvrdia, že ich nahovorili na domnelý neškodný žart pre skrytú kameru.


Obe ženy sú jedinými podozrivými zadržanými v prípade vraždy, ktorou podľa juhokórejskej tajnej služby vyvrcholil päť rokov pripravovaný plán severokórejského vodcu Kim Čong-una zabiť svojho nevlastného brata, ktorého údajne nikdy nestretol.

Malajzijská polícia uviedla, že viacerí Severokórejčania podozriví zo zapletenia do vraždy opustili krajinu v deň útoku. Ďalším, ktorí sa ukryli na severokórejskom veľvyslanectve, umožnili odísť v rámci dohody o zmiernení napätia s Pchjongjangom, aj keď Malajziu rozhnevalo použitie chemickej zbrane na jej území.

Očakáva sa, že proces potrvá asi dva mesiace, obžalovaným ženám hrozí v prípade uznania viny trest smrti. Kim Čong-nam, ktorý mal 45 alebo 46 rokov, bol najstarším synom bývalého severokorejského diktátora Kim Čong-ila. V minulosti bol považovaný za pravdepodobného nástupcu svojho otca, predpokladá sa však, že o jeho priazeň prišiel po tom, ako ho v roku 2001 prichytili na letisku v Japonsku, keď cestoval na falošný pas.

Kim Čong-nam žil roky v zahraničí a v čase smrti cestoval na severokórejský diplomatický pas pod nepravým menom. Hoci sa otvorene vyjadril proti dynastickej vláde svojej rodiny v izolovanej komunistickej krajine, nebol pokladaný za protivníka tamojšieho režimu ani sa zjavne nesnažil získať vplyv na svojho mladšieho brata.

Pchjongjang poprel akúkoľvek účasť na jeho vražde a dokonca ani nepriznal, že zabitým mužom je Kim Čong-nam. Tvrdil tiež, že obeť zomrela na infarkt, a obvinil Malajziu, že spolupracuje s Južnou Kóreou a ďalšími "nepriateľskými silami" pri zvaľovaní viny na Severnú Kóreu.

KUALA LUMPUR/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kim Čong-nam

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruský parlament možno zakáže výmenu bojovníkov z pluku Azov za zajatých ruských vojakov ON-LINE
  • Ruský parlament možno zakáže výmenu ukrajinských bojovníkov z pluku Azov za zajatých ruských vojakov. Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, diskutuje o zákaze takejto výmeny.

  • Fínsky parlament schválil podanie prihlášky do NATO

  • Ruské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že viac než 250 ukrajinských bojovníkov, ktorí sa skrývali v oceliarňach Azovstaľ v meste Mariupol, sa vzdalo.