USA vyhostili 15 kubánskych diplomatov

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR

Diplomatická nóta doručená na kubánsku ambasádu má podľa USA zaručiť rovnomerne rozložené obsadenie zastupiteľských činiteľov v Havane a Washingtone.

Spojené štáty dnes vyhostili 15 pracovníkov kubánskeho veľvyslanectva vo Washingtone. Krok prichádza týždeň po tom, ako USA minulý týždeň stiahli vyše polovicu svojho vlastného diplomatického tímu z Havany. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na ministerstvo zahraničných vecí USA.

"S Havanou si zachováme diplomatické vzťahy," uviedol nemenovaný americký činiteľ. Vybraní 15 Kubánci musia opustiť územie Spojených štátov do siedmich dní. Washington 29. augusta oznámil, že stiahne vyše polovicu zamestnancov svojho veľvyslanectva v Havane v reakcii na údajné "útoky", ktoré poškodili zdravie osadenstva ambasády v kubánskom hlavnom meste.

Podľa Washingtonu začalo 22 amerických diplomatov a ich rodinných príslušníkov postupne od konca vlaňajška trpieť rôznymi chorobnými príznakmi.

Niektorým diagnostikovali mierne poškodenie mozgu, trvalú stratu sluchu či otras mozgu. Iní trpeli žalúdočnou nevoľnosťou, bolesťami hlavy a zvonením v ušiach alebo sa nedokázali sústrediť či spomenúť si na bežné slová. Podľa amerických vyšetrovateľov je možné, že išlo útoky na zdravie nejakým zvukovým prístrojom.

Diplomatická nóta doručená na kubánsku ambasádu má podľa USA zaručiť rovnomerne rozložené obsadenie zastupiteľských činiteľov v Havane a Washingtone.
Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez minulý týždeň na návšteve Washingtonu trval na tom, že jeho vláda nemá nič spoločné s neobjasnenými "útokmi" na zdravie amerických diplomatov.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vyhostenie

Dôležité udalosti