Kyjev hlási prvý nepriateľský útok raketometmi Grad od vyhlásenia prímeria

K útoku došlo pri dedine Hnutove pri meste Mariupol v Doneckej oblasti.

Po prvý raz od vyhlásenia tzv. školského prímeria na východe Ukrajiny použili v utorok "ruské hybridné vojenské sily" zakázané raketomety Grad. Informovala o tom agentúra UNIAN s odvolaním sa na vyhlásenie velenia tzv. protiteroristickej operácie (ATO) na východe Ukrajiny.

"Podľa aktualizovaných informácií militanti okolo 16.00 h miestneho času vystrelili takmer 20 rakiet smerom k našim obrancom," uviedlo ATO. K útoku došlo podľa neho pri dedine Hnutove pri meste Mariupol v Doneckej oblasti; o hodinu neskôr vystrelili militanti päť ďalších rakiet smerom na pozície síl ATO pri dedine Šyrokyne v mariupolskom sektore.

Účastníci trilaterálnej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase (zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) sa 23. augusta dohodli na vyhlásení prímeria medzi separatistami a vládnymi silami na línii kontaktu v Donbase ešte pred začiatkom nového školského roka. Prímerie vstúpilo do platnosti 25. augusta.

Predchádzajúce prímerie, tzv. žatevné, ktoré oficiálne platilo od 24. júna a malo trvať do 31. augusta, nevydržalo. Boje medzi vládnymi silami a separatistami si od roku 2014 vyžiadali už približne 10.000 obetí na životoch.

KYJEV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti