Atentátničky na Kim Čong-nama mali na šatách stopy po bojovej látke

Pani Monika.
Zdroj: TASR

Nevlastný brat vodcu KĽDR zomrel asi 20 minút po útoku týmto jedom.

Na oblečení a tele dvoch žien, ktoré v Malajzii súdia za vraždu nevlastného brata severokórejského diktátora Kim Čong-una, sa našli stopy po chemickej bojovej látke VX. Informovala o tom agentúra AP.

Malajzijský expert v oblasti chémie Raja Subramaniam dnes pred súdom uviedol, že stopy po VX v čistej forme a jeho prekurzory, ktoré sa našli na tele zavraždeného Kim Čong-nama, boli nájdené aj na mikine s nápisom LOL, ktorú mala v čase vraždy oblečenú podozrivá vietnamská občianka Doan Thi Huong. Stopy rozloženého VX sa našli aj za jej nechtami.

Subramaniam uviedol, že stopy po vedľajšom produkte VX sa našli aj na tričku s krátkym rukávom, ktoré mala v čase vraždy oblečené druhá podozrivá. Tou je indonézska občianka Siti Aisyahová.

Podľa Subramaniama sa VX rozkladá a vytvára zistiteľné vedľajšie produkty po reakcii s vodou. Dvadsaťdeväťročná Vietnamka Doan Thi Huong a 25-ročná Indonézanka Siti Aisyahová sú obvinené z toho, že 13. februára otrávili Kim Čong-nama tak, že mu na medzinárodnom letisku v majalzijskej metropole Kuala Lumpur potreli tvár jedom.

Podľa malajzijskej polície pri tom použili nervovoparalytickú bojovú látku VX, ktorú OSN zaradila medzi zbrane hromadného ničenia. Kim Čong-nam zomrel asi 20 minút po útoku týmto jedom.


KUALA LUMPUR/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vražda

Dôležité udalosti

ONLINE: Rusko pokračuje v raketových útokoch po celej krajine, oznámila ukrajinská armáda ON-LINE
  • Ruské jednotky pokračujú v raketových útokoch na vojenské ciele a civilistov po celej Ukrajine.

  • Až 959 ukrajinských vojakov sa podľa ruského ministerstva obrany tento týždeň vzdalo v oceliarňach Azovstaľ v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol.

  • Cez slovensko-ukrajinskú hranicu v utorok (17. 5.) prešlo 2647 osôb.