Ukrajinci vnímajú našu pomoc mimoriadne pozitívne, povedal R. Mikulec po rokovaní v Užhorode

Na snímke je slovenský minister Mikulec, ktorý bol na pracovnej ceste na Ukrajine. Na snímke drží veniec, ktorý neskôr položil padlým vojakom.
R. Mikulec v Užhorode Zdroj: Roman Mikulec

Slovenská pomoc Ukrajine a jej obyvateľom je vnímaná mimoriadne pozitívne, uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec, ktorý v piatok rokoval v Užhorode s ukrajinským rezortným kolegom Ihorom Klymenkom.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Prečítajte si tiež:

Pomoc s dokladmi

Ministri sa osobne stretli niekoľko týždňov po spoločnom telefonáte.

Mikulec Klymenka podrobne informoval o zvládaní mimoriadnej situácie vyhlásenej vo februári 2022 na Slovensku a výzvach, ktorým SR čelila, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

„Na Ukrajine som sa stretol s pokorou, vďačnosťou, víziou a odhodlaním bojovať a chrániť svoj národ. Tím ukrajinského ministerstva vnútra bol vďačný za to, čo všetko Slovensko pre Ukrajincov od vypuknutia vojny urobilo, a rokovali sme o ďalších potrebách a spolupráci," uviedol šéf slovenského rezortu vnútra.

Ukrajinská strana požiadala o spoluprácu pri vybavovaní dokladov pre ukrajinských občanov, ktorí dočasne žijú v SR. Mikulec priblížil, že proces vybavenia dokladu bude trvať približne mesiac.

„V Bratislave a Košiciach na mobilných pracoviskách ukrajinského konzulátu sa odoberú vzorky na biometriu. Samotný doklad sa vyhotoví v Kyjeve a následne zašle na miesto aktuálneho bydliska Ukrajinca, ktorý o vydanie dokladu na Slovensku požiadal, alebo na konzulárny úrad Ukrajiny na Slovensku," vysvetlil minister.

Prečítajte si tiež:

Integrácia detí

Klymenko sa zaujímal aj o informácie týkajúce sa integrácie Ukrajincov na Slovensku a detí. Riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský uviedol, že v SR evidujeme približne 11.000 detí a dospievajúcich, ktorí sú zapojení do školského procesu.

„Na našom území je ich pritom odhadom viac ako 20.000, čo znamená, že väčšia časť ukrajinských detí aj naďalej absolvuje online vyučovanie na Ukrajine," objasnil na rokovaní.

Ukrajinská strana tiež poukázala na potrebu odmínovania na územiach, kde už neprebiehajú boje. Ministri hovorili aj o zintenzívnení spolupráce v boji proti organizovanej trestnej činnosti, najmä v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Vagnerovci sa údajne chcú stiahnuť z Bachmutu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.