USA ponúkajú milióny dolárov ako odmenu za informácie o vodcoch Hizballáhu

Biely dom
Biely dom Zdroj: TASR

Za posledných desať rokov ide o prvú ponuku za informácie o vodcoch Hizballáhu.

Spojené štáty ponúkajú odmenu vo výške niekoľkých miliónov dolárov za informácie o dvoch kľúčových predstaviteľoch libanonského proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh. Podľa agentúry DPA o tom v noci nadnes informovalo ministerstvo zahraničných vecí USA, ktoré dodalo, že za posledných desať rokov ide o prvú ponuku za informácie o vodcoch Hizballáhu.

Odmena vo výške sedem miliónov dolárov je vypísaná za poskytnutie informácií vedúcich k lokalizácii, dolapeniu alebo obvineniu vodcu Hizballáhu Talála Hamíju. Päť miliónov dolárov USA ponúkajú za informácie o Fuadovi Šukrovi, ktorý je vysokopostaveným veliteľom Hizballáhu v južnom Libanone a ktorý zohral významnú rolu pri operáciách hnutia v Sýrii. Bol zapletený aj do útoku na kasárne amerického námorníctva v Bejrúte z roku 1983.

Spojené štáty považujú hnutie Hizballáh za teroristickú organizáciu už 20 rokov. Hizballáh však trvá na tom, že je politickým hnutím, pričom sa angažuje na politickej scéne v Libanone. Americké ministerstvo zahraničných vecí v utorok uviedlo, že kým Hizballáh neprestane používať terorizmus a násilie na dosiahnutie svojho cieľa, Spojené štáty a ich spojenci sa budú zameriavať na jeho teroristickú infraštruktúru a podporné finančné siete.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odmena

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.