Najmohutnejší samostatný útok v Somálsku. Výbuchy zabili najmenej 300 ľudí

andrea.jpg
Zdroj: TASR

Terčom útoku bol podľa všetkého hotel Safari ležiaci v blízkosti rušnej cesty a vyhľadávaný Somálčanmi, ktorí sa do vlasti vrátili zo zahraničia.

Mimoriadne silný výbuch spôsobený samovražedným útočníkom si v somálskej metropole Mogadišo vyžiadal už najmenej 300 životov. Tamojšie úrady stále hlásia okolo 300 zranených.

Ide o doposiaľ najmohutnejší samostatný útok s najväčším počtom obetí v histórii tejto africkej krajiny. Agentúra AP v noci nadnes s odvolaním sa na miestnych zdravotníkov uviedla, že tragická bilancia porastie.


Somálska vláda obvinila miestnu extrémistickú skupinu aš-Šabáb. Somálski islamisti zatiaľ mlčia a k sobotňajšiemu incidentu sa bezprostredne nevyjadrili. Poľutovanie nad týmto činom, ktorý bol aktivitou jedného muža, vyjadril generálny tajomník OSN António Guterres.

Terčom útoku bol podľa všetkého hotel Safari ležiaci v blízkosti rušnej cesty a vyhľadávaný Somálčanmi, ktorí sa do vlasti vrátili zo zahraničia. Bezpečnostné zložky sledovali nákladné vozidlo s nastraženou výbušninou po tom, ako im začalo byť podozrivé. Atentátnik aktivoval výbušninu, keď jeho auto vošlo do križovatky, kde polícia zvyčajne zastavuje autá kvôli kontrole.

Útok ako "nezmyselný a zbabelý" čo najdôraznejšie odsúdilo americké ministerstvo zahraničných vecí. Somálske úrady prostredníctvom vyhlásenia ubezpečilo, že ho v boji proti terorizmu podporí.

Katar informoval, že pri útoku došlo k vážnemu poškodeniu objektu ambasády. Rezort diplomacie dodal, že katarský charge d'affaires utrpel ľahké zranenie, pričom je spoločne zo zvyškom personálu v bezpečí a v poriadku.

MOGADIŠO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Somálsko

Dôležité udalosti