Katalánsko zatiaľ nezávislosť nevyhlásilo. Madrid chce jasné vyjadrenie do štvrtka

barcelona_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Odchod z Katalánska za uplynulých 15 dní avizovalo už 500 firiem.

Podpredsedníčka španielskej vlády Soraya Sáenzová de Santamaría dnes vyhlásila, že katalánsky premiér Carles Puigdemont sa vyhol jednoznačnej odpovedi na žiadosť Madridu, aby jasne deklaroval, či vyhlásil nezávislosť Katalánska. Madrid teraz katalánskemu vedeniu dáva čas do štvrtka 10.00 h SELČ, aby sa vrátilo k rešpektovaniu španielskych zákonov. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa denníka la Vanguardia Sáenzová upozornila katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta, že "teraz je to vo vašich rukách".

Spresnila tiež, že prípadné uplatnenie ústavného článku 155 nebude "zrušením autonómie (Katalánska), ale obnovením zákonnosti a funkcií autonómie v súlade s ústavou a štatútom" Katalánska".

Puigdemont vo svojom dnes zverejnenom liste španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi žiadal o pokračovanie dialógu medzi Barcelonou a Madridom.

Sáenzová však dnes pred novinármi v Madride uviedla, že táto Puigdemontova výzva na dialóg je "nedôveryhodná". Dodala, že miestom na diskusiu je španielsky parlament.

Podľa Puigdemonta by sa dialóg Barcelony s Madridom mal uskutočniť v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov a katalánsky líder požiadal Rayoya o stretnutie v čo najkratšom možnom termíne. Puigdemont v liste oznamuje svoju ochotu pozastaviť na tieto dva mesiace mandát, ktorý mu bol zverený Kataláncami v referende o nezávislosti z 1. októbra.

V liste Rajoyovi Puigdemont žiada od Madridu aj to, aby skoncoval s represiami voči ľudu a vláde Katalánska - podľa agentúry AP ide o predvolanie si štyroch predstaviteľov katalánskej polície a občianskych združení, ktorí sú podozriví z marenia práce španielskej polície pri prehľadávaní skladov a firiem v snahe nájsť propagačné materiály a hlasovacie lístky pripravované na referendum 1. októbra. Tieto razie mali za následok mohutné demonštrácie, ktoré sa konali 20. a 21. septembra v Barcelone.BARCELONA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti