Ste často nevysvetliteľne unavení? Možno trpíte chronickým únavovým syndrómom

Únava
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Pocit únavy, problémy so spánkom, nechuť vykonávať akúkoľvek aktivitu, bolesť svalov či kĺbov. Toto môžu byť príznaky bežnej chrípky, ale pokiaľ u vás pretrvávajú dlhodobo, možno trpíte chronickou únavou.

12. máj je medzinárodným dňom podpory chorých s chronickým únavovým syndrómom. Ľudia, ktorí trpia touto chorobu, sú často v bežnom živote nefunkční. Akákoľvek fyzicky či psychicky náročnejšia aktivita ich môže odrovnať na niekoľko dní.

Nečakané symptómy

Americké Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC) na webe uvádza, že symptómy tejto choroby sú nepredvídateľné. Môžu na určité obdobie prestať a opäť sa vrátiť, tiež sa môžu kolísavo zhoršovať či zlepšovať.

Ako jeden z častých príznakov sa objavuje nevoľnosť po námahe. Môže ísť o aktivitu, ktorá je pre pacienta náročná psychicky, fyzicky alebo emocionálne. Niektorým môže stav zhoršiť aj zmyslové preťaženie – svetlom či zvukom. Symptómy sa začnú zhoršovať zvyčajne 12 až 48 hodín po aktivite, píše CDC.

Prečítajte si tiež:

Odborníci sa nezhodujú

Názory odborníkov na chronický únavový syndróm sa v mnohých aspektoch odlišujú. Zhodli sa však na tom, že príčiny a stavy choroby sú rôzne.

Problémom je aj diagnostika. Neexistuje nijaký test, ktorý by chorobu vyvrátil či potvrdil. Preto by mal byť lekár schopný vykonať kvalitnú prehliadku.

„Existuje veľa chronických chorôb, pri ktorých je únava vedľajším dôsledkom. Ak nenájdeme pôvodné ochorenie a pacient trpí symptómami súvisiacimi s únavou, máme chronický únavový syndróm,“ povedal pre televíziu ČT24 Tomáš Pluhař zo Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.

Prečítajte si tiež:

Môže za to covid?

Syndróm sa často objavil u pacientov, ktorí prekonali covid. Vedci však ešte nezistili, čo je skutočnou príčinou. Odhaduje sa, že spúšťačom môžu byť predošlé infekčné ochorenia, autoimunitné ochorenia, stres či dokonca genetické predispozície.

Svetová zdravotnícka organizácia na webe uvádza, že syndróm je zatiaľ zaradený do chorôb nervového systému pod názvom „protivírusový únavový syndróm“, pričom ho popisujú takto: „Môže zahŕňať chronickú, hlbokú a nevysvetliteľnú únavu s príznakmi, ako sú problémy so spánkom alebo nevoľnosť po námahe“. Ďalšie štúdie a výskumy naznačia, či by mohlo ísť o chorobu infekčného pôvodu.

Ľudia trpiaci týmto syndrómom sa často stretávajú s nepochopením. Pre ČT24 popísala priebeh choroby Mariana: „U mňa mala ťažký priebeh, v treťom ročníku som vôbec nechodila do školy, bola som stále chorá. Príznaky môžu byť aj také, ako po horúčke, keď sa sotva postavíte z postele.“

Pozrite si archívnu reportáž o chronickej únave a lenivosti:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.