Zahraničné

Nazrite do reštaurácie, kde podávajú na tanieri "odpadky"

potraviny.jpg

Varia jedlá iba z potravín, ktoré chcú iní vyhodiť.

Deväťdesiat miliónov ton potravín ročne vyhodia európske štáty. V Dánsku nad tým nemávli rukou a prišli s niečím novým. Otvorili tam reštauráciu, kde varia jedlá iba z vyhodených potravín. V Kodani nakrúcal náš kolega Ján Maloch.V hlavnom meste Dánska vyrástol svetový unikát. Reštaurácia Rub & Stub. Funguje úplne inak ako ktorákoľvek reštaurácia na svete. Varia totiž len z potravín, ktoré sa obchodníci chystajú vyhodiť. "Zavolajú nám zo supermarketu, my prídeme, zoberieme čo chcú vyhodiť a prinesieme do našej reštaurácie," vysvetľuje hovorkyňa reštaurácie Sophie.

Je to náročné aj pre kuchára. Keďže mu prinesú na stôl vždy iné suroviny, ustavične musí vymýšľať ako ich skombinuje. šéfkuchár: „Dnes tu máme zemiaky, cibuľu, pór, slaninku a nejaké mäso...takže to veľmi diétne nebude, aspoň sa zákazníci najedia," hovorí šéfkuchár. 
Musí tak byť kreatívny. „Veľmi kreatívny. Minule som urobil koláč, ale namiesto cesta som použil croasanty, pridal vajce a iné pochutiny a bolo z toho unikátne jedlo," dodáva.Tvorcovia však neostali len pri dobrej myšlienke zužitkovať vyhodené potraviny. Sophie, prevádzkarka: „Zisk z predaja dávame vždy na dobročinné účely, momentálne prispievame na vzdelávanie detí v Sierra Leone," hovorí Sophie.

Dáni si na reštauráciu zvykli tak rýchlo, že po dvoch mesiacoch museli hľadať ďalší personál. Myšlienka i jedlo sa páčili aj Bohušovi z Bratislavy, no ako správnemu Slovákovi mu niečo predsa len chýbalo. „Super len troška málo...mohlo by toho byť viac," hovorí.

Zaujímavé je aj to, že okrem dvoch šéfkuchárov tu všetci pracujú zadarmo. Keď sme sa ich opýtali, či sa im chce utekať z jednej práce do druhej - navyše neplatenej - odpovedali takto. „V mojej normálnej práci robím 8 hodín denne za peniaze, sem chodím kvôli dobrému pocitu, ktorý v živote potrebujem minimálne tak, ako tie peniaze," povedala Sophie.
KODAŇ/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.