V Česku spočítali všetky hlasy: Babišova strana je víťazom, uspeli aj Piráti a Okamura

Voľby v Českej republike.
Zdroj: TASR/AP

Favoritom volieb bolo hnutie slovenského miliardára.

Víťazom volieb do Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky sa v sobotu stalo hnutie ANO so ziskom 29,64 percenta odovzdaných hlasov. Po spracovaní údajov zo 100 percent volebných obvodov o tom na svojej webovej stránke Volby.cz informoval Český štatistický úrad.

Do 200-člennej dolnej komory parlamentu zasadne celkovo deväť politických subjektov - ANO, ODS (11,32 percenta), Piráti (10,79 percenta), SPD (10,64 percenta), KSČM (7,76 percenta), ČSSD (7,27 percenta), KDU-ČSL (5,80 percenta), TOP 09 (5,31 percenta) a STAN (5,18 percenta). Volebná účasť dosiahla 60,84 percenta.

O poslanecké miesta v Snemovni sa uchádzalo 31 politických strán a hnutí, pričom pred bránou päťpercentnej zvoliteľnosti zostalo 22 subjektov vrátane Slobodných (1,56 percenta) a Zelených (1,46 percenta).

Hnutie ANO 2011 obsadí v Poslaneckej snemovni 78 kresiel, Občianska demokratická strana (ODS) 25, Česká pirátska strana (Piráti) a hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) zhodne po 22, Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) a Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) zhodne po 15, Kresťanská a demokratická únia - Československá strana ľudová (KDU-ČSL) 11, TOP 09 a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN) zhodne po šesť kresiel.

Hnutie ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša zároveň zvíťazilo vo všetkých 14 krajoch, čo sa dosiaľ nepodarilo žiadnemu politickému subjektu. Voliči mohli svoj hlas odovzdať v 14.865 volebných obvodoch.

Takto vyzeral odhad, ktorý zverejnila TV Nova pol hodinu po zatvorení miestností

Podľa volebného modelu agentúry STEM by voľby malo vyhrať hnutie ANO slovenského miliardára Andraja Babiša s 26 až 27 percentami hlasov. O druhé miesto by sa delili KSČM a Okamurova SPD.

ČSSD by malo dosiahnuť 9 až 10 percent, ODS 8-9, rovnako ako Piráti. Ďalšie dve strany KDÚ-ČSL a TOP 09 by mali dosiahnuť 5 až 6 percent.

Model bol vytvorený do piatkového dopoludnia. Zverejniť ho však bolo možné až dnes. Uviedla TV Nova.

Pozrite si reportáž Michala Kovačiča, ktorý sledoval voľby v Česku:


PRAHA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti