Babišove prvé slová po sčítaní hlasov: Chcem vládu, ktorá bude "tímom"

Rokovať bude so všetkými stranami.

Víťaz českých parlamentných volieb Andrej Babiš (ANO) na tlačovej konferencii v sobotu večer vyhlásil, že je pripravený bojovať za záujmy Českej republiky v Bruseli.

"Ja som jediný český minister, ktorý presadil jedinú legislatívnu zmenu v Bruseli. Pracoval som na tom tri roky. Poznám viacero európskych politikov a určite som pripravený presadzovať naše záujmy a bojovať za ne," povedal Babiš.

"My sme pevnou súčasťou EÚ, my sme pevnou súčasťou NATO. Ja by som bol strašne rád, aby niektorí ľudia prestali strašiť, že sme orientovaní na východ. Nie sme orientovaní na východ," zdôraznil Babiš. Dodal však, že EÚ by mala podstúpiť sebareflexiu a zamyslieť sa nad dôvodmi odchodu Británie.

"EÚ musí prestať hovoriť o dvojrýchlostnej Európe. Ja sa vždy pýtam zahraničných novinárov - čo je to tá rýchlosť? Ako to meriate? My sme predsa vo verejných financiách boli minulý rok druhí za Luxemburskom. Ja myslím, že niektoré veľké štáty a niektoré štáty eurozóny k nám môžu chodiť na školenie, ako sa bojuje proti podvodom na DPH," uviedol Babiš.

Rokovať bude so všetkými stranami

Predseda ANO Andrej Babiš na margo víťazstva svojho hnutia v sobotňajších voľbách do Poslaneckej snemovne českého parlamentu vyhlásil, že takýto výborný výsledok nečakal.

"Je to úžasné," povedal Babiš novinárom na tlačovej konferencii v Prahe po sčítaní hlasov.
Zdôraznil, že jeho hnutie nie je žiadnym ohrozením pre demokraciu, ako tvrdia niektorí politickí konkurenti ANO. Vyslovil tiež želanie, aby bol kabinet zostavený rýchlo a aby s hnutím ANO chceli ostatné politické strany vyjednávať. Chcel by vládu, ktorá bude "tímom". O jej zložení však odmietol špekulovať.

Predsedom všetkých ďalších ôsmich strán, ktoré sa dostali do Snemovne, preto poslal SMS a ponúkol im rokovania. "Budeme rokovať so všetkými stranami a hnutiami, nekladieme si žiadne podmienky v rámci rozhovorov o Snemovni," podotkol líder ANO. Naznačil pritom , že sa bude chcieť uchádzať o post premiéra.

Poukázal na vysoký počet preferenčných hlasov, ktorých dostal bezmála 50.000. "Určite budeme radi, keď budeme poverení zostavením vlády a dúfame, že vznikne rýchlo," uviedol Babiš, ktorého cituje webový portál Novinky.cz.

Babiš tiež okomentoval skutočnosť, že sa do Snemovne dostalo deväť strán: "Počet strán nie je dobrý, je ich tam veľmi veľa. Ale voliči tak rozhodli, takže to rešpektujeme," povedal.

Hnutie ANO volilo v tohtoročných parlamentných voľbách približne o pol milióna ľudí viac, ako tomu bolo vo voľbách pred štyrmi rokmi. Hlas pre hnutie vedené týmto podnikateľom a exministrom financií ČR odovzdalo takmer 1,5 milióna ľudí. Vyplýva to z údajov na volebnom serveri Českého štatistického úradu.

V roku 2013 skončilo hnutie ANO na druhom mieste za víťaznou ČSSD. Vtedy získalo vyše 927.000 hlasov. Tento rok bolo ANO favoritom volieb, čo sa aj potvrdilo. Okrem ANO si oproti minulým voľbám polepšili tiež ODS a Piráti. Lepšie je na tom aj líder SPD Tomio Okamura, ktorý však v ostatných voľbách kandidoval za hnutie Úsvit.

Pozrite si reportáž Michala Kovačiča, ktorý sledoval voľby v Česku:


PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby v česku

Dôležité udalosti