USA menia stratégiu v Afganistane, nepriateľom číslo jeden je opäť Taliban

Justin Bieber si nechal dotetovať celú hruď
Zdroj: TASR/AP

CIA tak mení ťažisko svojej činnosti v Afganistane, keďže predtým sa sústreďovala na porážku teroristickej siete al-Káida.

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) rozširuje svoje tajné operácie v Afganistane, aby usmrtila po celej krajine viac militantov hnutia Taliban. V nedeľu to napísal denník New York Times.

Súčasťou tejto taktiky je aj vysielanie malých skupín skúsených agentov a najatých spolupracovníkov, ktorí budú militantov prenasledovať spoločne s afganskými silami. Denník to uviedol s odvolaním sa na dvoch nemenovaných "vysokopostavených amerických predstaviteľov".

CIA tak mení ťažisko svojej činnosti v Afganistane, keďže predtým sa sústreďovala na porážku teroristickej siete al-Káida a na pomoc afganským tajným službám. Nové akcie - ktoré budú údajne riadiť dôstojníci polovojenských síl CIA nazvaných Divízia špeciálnych činností - budú podnikať malé jednotky, známe ako protiteroristické stíhacie skupiny.

CIA odmietla komentovať správu denníka New York Times, týkajúcu sa svojej rozšírenej úlohy v Afganistane. Keď prezident USA Donald Trump v auguste predstavoval svoju novú stratégiu pre Afganistan, oznámil, že pošle do krajiny viac vojakov a uvoľní obmedzenia platné pre bojiská.

Americké vzdušné sily už výrazne zintenzívnili nálety na Taliban. Podľa nedávnej správy týchto síl bol september rekordným mesiacom v hľadiska zhodenej munície. Taliban reagoval minulý týždeň sériou útokov na zariadenia a okresné centrá bezpečnostných síl, pričom zabil 200 civilistov, vojakov a policajtov. V článku zverejnenom na webovej stránke talibov Shahamat oznámili militanti aj ďalšie "odvetné akcie".

KÁBUL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Afganistan

Dôležité udalosti