Obvinené z vraždy Kim Čong-nama navštívili miesto činu

Žalobcovia ženám ukázali miesto, kde potreli tvár brata severokórejského vodcu chemickou bojovou látkou VX.

Dve ženy súdené za vraždu nevlastného brata severokórejského diktátora Kim Čong-una si v utorok priamo na mieste činu pozreli policajnú rekonštrukciu celého incidentu, informovala agentúra AP.

Sudcu, žalobcov, obhajcov a obvinené sprevádzalo na návšteve medzinárodného letiska v Kuala Lumpure policajné komando. Súdna delegácia tam absolvovala obhliadku miesta vraždy a jej rekonštrukciu. Vietnamka Doan Thi Huong (29) a Indonézanka Siti Aisyahová (25) mali na sebe oblečené nepriestrelné vesty.

Žalobcovia ženám ukázali miesto, kde potreli tvár brata severokórejského vodcu chemickou bojovou látkou VX. Za tento čin, ktorý zachytili bezpečnostné kamery, im hrozí trest smrti. Podľa agentúry AP museli obhliadku prerušiť, pretože Aisyahovej prišlo nevoľno. Obvinené neskôr premiestňovali po letisku vo vozíkoch.

Kim Čong-nam, starší brat severokórejského vodcu, žil dlhé roky dobrovoľne v exile. Vyšetrovatelia predpokladajú, že išlo o päť rokov plánovanú vraždu, ktorú zosnoval Kim Čong-un.

Uvedené ženy údajne nahovorila skupina severokórejských tajných agentov. Obvinené si podľa vlastných slov mysleli, že účinkujú pri nakrúcaní neškodného žartu skrytou kamerou.
Malajzijský expert v oblasti chémie Raja Subramaniam začiatkom októbra pred súdom uviedol, že stopy po chemickej bojovej látke VX v čistej forme a jeho prekurzory, ktoré sa našli na tele zavraždeného Kim Čong-nama, boli nájdené aj na mikine s nápisom LOL, ktorú mala v čase vraždy oblečenú podozrivá vietnamská občianka Doan Thi Huong. Stopy rozloženého VX sa našli aj za jej nechtami.


KUALA LUMPUR/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti