Prezidentka odcestovala na samit Rady Európy. Náš špeciál poslúžil ako taxík aj pre hlavy ďalších štátov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila v utorok sa začínajúci summit Rady Európy (RE) na Islande za dôležitý a historický, keďže sa na ňom po 18 rokoch stretnú vrcholní predstavitelia 46 európskych krajín.

Uviedla to v utorok na palube slovenského vládneho špeciálu počas medzipristátia v Kodani.

Ako zdôraznila, hlavnou témou summitu bude obrana demokracie, ktorá v súčasnosti v Európe i na celom svete čelí mnohým interným, ale aj externým tlakom. Lídri členských krajín RE budú diskutovať aj o pomoci Ukrajine, dodala.

Prezidentka absolvuje na Islande aj mnohé bilaterálne stretnutia a rokovania.

"Chcem uistiť našich partnerov, že včera (v pondelok) vymenovaná vláda odborníkov predstavuje kontinuitu spoľahlivého partnera, pokiaľ ide o zahraničnopolitickú orientáciu SR," povedala.

Prečítajte si tiež:

Nápad vziať kolegov

Spolu s Čaputovou odcestovala z Bratislavy slovenským vládnym špeciálom aj slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová. Počas medzipristátia v Kodani sa k nim pripojil aj prezident ČR Petr Pavel.

Tento nápad vznikol ešte pri Čaputovej prvom rokovaní s Pavlom. "Dohodli sme sa, že okrem iného z ekologických, ale aj z ekonomických dôvodov budeme zdieľať naše cesty," ozrejmila. Dodala, že prezident ČR ju v júli zoberie na summit Severoatlantickej aliancie do Vilniusu.

Prezidenti ďalších krajín sa po informácii o tomto pláne ozvali, či by sa nemohli tiež pridať, uviedla Čaputová. Zároveň dodala, že jej slovinská kolegyňa sa k nej pripojila, pretože mala pokazené lietadlo.

"Naspäť pôjdeme ešte v rozšírenejšej zostave," povedala s tým, že okrem Pavla s ňou zo summitu má odcestovať aj rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a najvyššia predstaviteľka Moldavska Maia Sanduová.

Prečítajte si tiež:

Výhodné riešenie

Pavel považuje takúto spoločnú cestu za rozumné riešenie, ktoré je výhodné z ekologického i ekonomického pohľadu. "Máme tri hodiny letu, čo je exkluzívne, pretože nemusíme odpovedať na žiadne telefonáty, viesť žiadne rokovania. Máme veľa času, aby sme prebrali všetko, čo potrebujeme," povedal Pavel po rozhovore so slovenskou prezidentkou.

Podľa Pavla sa RE stará predovšetkým o to, aby Európa fungovala podľa jednotných pravidiel na základe rešpektu k právu. Zdôraznil potrebu jednoty predovšetkým v prístupe k Rusku – v opačnom prípade bude podľa neho postoj Európy v dlhodobom horizonte oslabovaný aj voči Číne.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.