Rebríček pasov: S ktorým sa cestuje najlepšie?

Pohľad na singapurskú časť Marina Bay.
Zdroj: Noppasin /shutterstock.com

Po prvý raz vôbec má najsilnejší pas ázijská krajina. Slovensko sa dostalo do najlepšej desiatky.

Singapurský pas je momentálne ohodnotený ako "najsilnejší" na svete. Vyplýva to z najnovšieho Globálneho indexu pasov (GPI) zverejneného v stredu poradenskou spoločnosťou Arton Capital.

Hodnotenie je založené na "bezvízovom pomere", ktorý zaznamenáva počet krajín, ktoré môže držiteľ príslušného pasu navštíviť bez nutnosti zaobstarať si víza alebo cestovné víza, vysvetľuje agentúra DPA.

Singapurský pas sa dostal na najvyššiu priečku zmieneného indexu s bezvízovým skóre 159, čím tesne porazil pas nemecký (158) i švédsky (157).

Slovensku patrí 10 priečka spoločne so Slovinskom, Poľskom, Litvou a Lotyšskom.

Predmetnému zoznamu zvyčajne dominujú európske pasy, pričom ostatné dva roky toto prvenstvo pripadlo práve Nemecku. Singapur sa dostal na prvé miesto po tom, ako Paraguaj zrušil voči držiteľom pasov tohto juhoázijského mestského štátu v tomto roku vízovú povinnosť.

Zdroj: tristan tan/shutterstock.com

"Po prvý raz vôbec má najsilnejší pas nejaká ázijská krajina. Ide o jasný dôkaz inkluzívnych diplomatických vzťahov a účinnej zahraničnej politiky Singapuru," uviedol riaditeľ spoločnosti Arton Capital Philippe May.

Ďalšími ázijskými krajinami, ktoré sa dostali do prvej dvadsiatky zoznamu GPI, sú Južná Kórea (skóre 157), Japonsko (skóre 156) a Malajzia (skóre 154).

Naopak, americký pas v tomto hodnotení utrpel od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkcie; Turecko a Stredoafrická republika (SAR) totiž zrušili voči držiteľom pasu USA bezvízovú povinnosť.

SINGAPUR/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovný pas

Dôležité udalosti

ONLINE: Rusko pokračuje v raketových útokoch po celej krajine, oznámila ukrajinská armáda ON-LINE
  • Ruské jednotky pokračujú v raketových útokoch na vojenské ciele a civilistov po celej Ukrajine.

  • Na fotografii, ktorá sa šírila začiatko mája na slovenskom Facebooku, nie sú žiaci z ukrajinského Ľvova, ale z ruskej Penzy.

  • Lídri Estónska, Lotyšska a Litvy v stredu v spoločnom vyhlásení schválili "historické rozhodnutie" Fínska a Švédska požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii.