Alarmujúce fotografie Karibiku. Plastový odpad siaha až za horizont

Markéta Konvičková
Zdroj: Instagram/ Blue Planet Society - Caroline Power

Na celom svete sa každý rok dostane do morí a oceánov viac než osem miliónov ton plastového odpadu.

Idylické zábery karibských ostrovov, ako ich poznáme z brožúr cestovných kancelárii, už nezobrazujú realitu. Smutnú pravdu ukazujú aktuálne fotografie z okolia honduraského ostrova Roatán.

Kedysi priezračne čistá hladina mora teraz pripomína smetisko. Obrovské množstvo plastového odpadu na obrovskej ploche sa tiahne až za horizont. Šokujúce snímky urobila obyvateľka ostrova - fotografka Carolline Powerová, ktorá ich následne zverejnila na sociálnych sieťach, aby tak zvýšila povedomie o probléme. Píše o tom britský denník Independent.

Zdroj: Facebook/ Caroline Power Photography

Podľa organizácie Ble Planet Society väčšinu z tohto odpadu do mora vyplavila guatemalská rieka Montagua. Dokazuje to aj video z delty znečisteného toku.


Na celom svete sa každý rok dostane do morí a oceánov viac než osem miliónov ton plastového odpadu. Odhaduje sa, že v roku 2050 jeho súhrnná hmotnosť bude väčšia ako hmotnosť všetkých morských živočíchov. V súčasnosti sa v oceánoch nachádza odhadom 50 triliónov mikroplastických častíc - 500-krát viac ako je počet hviezd v našej galaxii.

Znečistenie ohrozuje viac ako 600 druhov živočíchov a často sa označuje ako šieste masové vymieranie druhov.

ROATÁN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Znečistenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.