Španielsky Senát odhlasoval kontrolu nad Katalánskom, ktoré vyhlásilo nezávislosť

Vica Kerekes
Zdroj: TASR/AP

Desiatky opozičných poslancov pred tajným hlasovaním opustili parlamentnú sálu

Katalánsky parlament schválil v piatok rezolúciu o vyhlásení nezávislosti od Španielska. Väčšina opozičných poslancov pred tajným hlasovaním opustila parlamentnú sálu.
Za návrh hlasovalo 70 poslancov 135-členného parlamentu, desiati boli proti a dva hlasovacie lístky odovzdali prázdne.

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval po hlasovaní katalánskeho parlamentu občanov, aby zachovali pokoj, informuje agentúra AP.

Návrh na vyhlásenie nezávislosti od Španielska a deklarovanie katalánskej republiky predložili poslanci strán podporujúcich regionálnu vládu - koalície Junts pel Sí (Spolu za áno; JxSí) a strany Kandidátka ľudovej jednotky (CUP). Text návrhu podľa agentúr AP a DPA uvádza: "Zakladáme Katalánsku republiku ako nezávislý a zvrchovaný štát demokratického a spoločenského práva."


Zmienené dva parlamentné kluby majú spolu v katalánskom parlamente tesnú väčšinu. Španielska vláda požiadala Senát v Madride o súhlas s uplatnením článku č. 155 španielskej ústavy, na základe ktorého bude môcť odvolať katalánsky kabinet a ohraničiť právomoci regionálnych inštitúcií, čím fakticky dočasne obmedzí autonómiu Katalánska.

Ak senátori v piatkovom hlasovaní návrhy španielskej vlády schvália, podľa premiéra Rajoya bude prvým krokom odvolanie katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov.

Španielsky Senát odhlasoval priamu kontrolu nad Katalánskom

Španielsky Senát schválil v piatok návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad Katalánskom.

Španielska vláda sa musí teraz rozhodnúť, ako a kedy aplikuje tieto opatrenia, medzi ktorými je aj obmedzenie právomocí katalánskeho parlamentu. Článok č. 155 bol aktivovaný po prvý raz v dejinách Španielska.

Za návrh hlasovalo 214 senátorov, 47 bolo proti a jeden sa zdržal. Podporili ho vládnuci ľudovci, opoziční socialisti aj centristi zo strany Ciudadanos.

Po tom, ako katalánsky parlament schválil rezolúciu o vyhlásení nezávislosti od Španielska, premiér vlády v Madride Mariano Rajoy vyhlásil, že právny štát obnoví zákonnosť v Katalánsku. Rajoy tiež v stanovisku na Twitteri vyzval všetkých Španielov, aby zachovali pokoj.

Rajoy má podľa vlastných slov v úmysle odvolať katalánsku regionálnu vládu a prevziať kontrolu nad miestnymi inštitúciami vrátane polície. Rajoyova vláda prijme opatrenia schválené Senátom ešte v piatok večer na svojej mimoriadnej schôdzi.

Tisícky ľudí pred budovou katalánskeho parlamentu v uliciach Barcelony ováciami privítali vyhlásenie nezávislosti Katalánska. Hlasovanie sledovali na veľkoplošných obrazovkách a o po oznámení výsledkov začali jasať a tancovať.

Šéf Európskej rady Donald Tusk v reakcii na hlasovanie katalánskeho parlamentu uviedol, že Európska únia ho neuzná. "Pre EÚ sa nič nezmenilo," napísal na Twitteri. Vyslovil nádej, že španielska vláda "uprednostní silu argumentov, a nie argument sily".

České ministerstvo zahraničných vecí v reakcii uviedlo, že vyhlásenie nezávislosti Katalánska je v rozpore so španielskou ústavou. ČR ho preto nemôže uznať a Katalánsko považuje za súčasť Španielska.

Za návrh o vyhlásení nezávislosti hlasovalo 70 poslancov 135-členného katalánskeho parlamentu, desiati boli proti a dva hlasovacie lístky odovzdali prázdne. Návrh na vyhlásenie nezávislosti od Španielska a deklarovanie katalánskej republiky predložili poslanci strán podporujúcich regionálnu vládu - koalície Junts pel Sí (Spolu za áno; JxSí) a strany Kandidátka ľudovej jednotky (CUP).

Katalánsky líder Puigdemont vyzval spoluobčanov na zachovanie pokoja

Katalánsky premiér Carles Puigdemont vyzval v piatok spoluobčanov podporujúcich nezávislosť tohto španielskeho regiónu, aby zachovali pokoj pred očakávanými opatreniami zo strany vlády v Madride.

BARCELONA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme nezávislosť

Dôležité udalosti