Zahraničné

Situácia sa vyostruje! Na hranici s Ukrajinou sú desaťtisíce ruských vojakov

Situácia na Ukrajine
Zdroj: SITA

USA vyzýva Moskvu, aby upokojila situáciu.

Rusko zhromažďuje desaťtisíce vojakov pri ukrajinských hraniciach, uviedol americký vyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Daniel Baer. Vyzval zároveň Moskvu, aby podnikla kroky na upokojenie situácie.

Proruskí radikáli chcú ďalší kus Ukrajiny: Vyhlásili Doneckú republiku

"Máme jasné dôkazy o tom, že na hraniciach sú rozmiestnené desaťtisíce príslušníkov ozbrojených síl, ktoré opäť nezaujímajú svoje zvyčajné mierové pozície," povedal novinárom Baer po ukončení mimoriadneho zasadania OBSE ohľadom vzniknutej situácie. Ruská delegácia sa však na stretnutí nezúčastnila.

Zdroj: SITA

"Rusko by malo pristúpiť k zmierneniu krízy, v ktorej hrá hlavnú úlohu," dodal Baer s tým, že k takýmto opatreniam zo strany Moskvy by mali patriť začatie diskusie s medzinárodným spoločenstvom a povolenie inšpekcií ruských armádnych manévrov.

Protesty vo východnej Ukrajine, počas ktorých proruskí aktivisti cez víkend obsadili vládne budovy v troch mestách, sú súčasťou plánu na destabilizáciu štátu a pozvanie ruských jednotiek čakajúcich v zóne ležiacej menej než 30 kilometrov od štátnej hranice, uviedol v Kyjeve ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.