V mladosti sa podieľal na vražde ich syna a teraz mu pomohli vyjsť na slobodu

Bol ôsmak na základnej škole, keď mu súd udelil doživotie za vraždu. Brány väzenia opúšťa ako zrelý 40-tnik, ktorý však nevie nič o živote bežného muža v jeho veku.

Mal iba 15 rokov, keď ho súd v Spojených štátoch odsúdil na doživotie. Celé nasledujúce roky žil v domnienke, že brány väznice nikdy neopustí. Po 28 rokoch ho síce prepustili, o živote slobodného človeka však vie len veľmi málo.

Bol ôsmak na základnej škole, keď mu súd udelil doživotie za vraždu. Brány väzenia opúšťa ako zrelý 40-tnik, ktorý však nevie nič o živote bežného muža v jeho veku. Nikdy nemal prácu, vzťah, netuší o súčasných technologických novinkách.

„Ocitol som sa v tejto situácii pre jedno zlé životné rozhodnutie," povedal Bobby Hines.

Hines priamo nevraždil, no slovne naviedol kamaráta, aby zastrelil ďalšieho rovesníka po spore pre nezaplatené drogy. Rodina obete žiadala pre chlapca najprísnejší trest. Po rokoch však svoj názor zmenili a dokonca sa prihovorili za jeho predčasné prepustenie.

„V prvom rade sa chcem celej jeho rodine ospravedlniť a poďakovať sa za to, že mi dali druhú šancu," uviedol Hines.

„Priala by som si, aby to čo spravil mohol vziať späť. Skutočne by som mu to priala," povedala sestra obete Warren-Gibbsová.

Hinesovi však prioritne pomohol verdikt Ústavného súdu, ktorý v inom prípade rozhodol, že mladistvý nemôže dostať doživotie. Vznikla tým nádej pre stovky amerických mužov, ktorí za mrežami skončili ešte ako chlapci.

Hines mesiace pred prepustením absolvoval špeciálnu prípravu na život. Za mrežami si dokončil strednú školu a absolvoval niekoľko prípravných univerzitných kurzov. Učili ho ako narábať s peniazmi či používať niektoré výdobytky doby. Sám sebe však vraj nikdy neodpustí, že sa pripravil o roky s matkou, ktorá zomrela. Nateraz je plne odkázaný na pomoc sestry.

Viac v reportáži:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti