V Severnej Kórei sa zrútil tunel. Zahynulo približne 200 ľudí

Etický hacker Juraj Bednár
Etický hacker Juraj Bednár Zdroj: Profimedia.sk

Incident sa podľa juhokórejskej agentúry Yonhap mal stať 10. októbra.

Najmenej 200 mŕtvych si údajne vyžiadalo zrútenie tunela v severokórejskom zariadení na jadrové testy Pchunggje. K incidentu malo dôjsť 10. októbra počas konštrukčných prác na tomto podzemnom zariadení, informovala v utorok spravodajská stanica Fox News, citujúc TV Asahi.

Podľa zmienenej japonskej televízie, ktorá sa odvoláva na nemenované zdroje v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) oboznámené so situáciou, incident s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí so šiestou severokórejskou jadrovou skúškou zo začiatku septembra. Tá údajne poškodila konštrukciu tunela a napáchala i ďalšie škody v predmetnom regióne.

Tvrdenie televízie Asahi zatiaľ nepotvrdili žiadne úrady, experti však viac než mesiac špekulovali, že uvedená testovacia lokalita bola od tejto skúšky na pokraji rozpadu. Išlo o dosiaľ najsilnejšiu jadrovú bombu, akú KĽDR odpálila; údajne bola desaťkrát silnejšia ako bomba zhodená v roku 1945 na Hirošimu. Test vyvolal zemetrasenie s magnitúdou 6,3.

Podľa zmienenej japonskej televízie sú obeťami nešťastia pracovníci, ktorí v Pchunggje budovali nové časti komplexu. Po prvom kolapse údajne zostalo pod zemou uväznených 100 osôb, pri druhom zrútení prišlo o život v tuneli ďalších 100 ľudí, ktorí im medzitým prišli na pomoc.

Zatiaľ čo Fox News a juhokórejská agentúra Jonhap uvádzajú ako dátum nešťastia 10. október, agentúra Reuters tvrdí, že k nemu došlo už 10. septembra, teda iba niekoľko dní po zmienenom teste, ktorý sa uskutočnil 3. septembra.

Zdroj: Profimedia.sk


SEVERNÁ KÓREA/dg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tunel

Dôležité udalosti