Zosadený katalánsky premiér o azyl v Belgicku nepožiada

Španielska vláda v Madride odvolala v sobotu katalánsky kabinet pod vedením Carlesa Puigdemonta.

Odvolaný katalánsky líder Carles Puigdemont v utorok na tlačovej konferencii v Bruseli uviedol, že pred referendom o nezávislosti Katalánska, ako aj po ňom presadzoval dialóg s Madridom, ktorý ho však odmietal. Puigdemont zároveň vyhlásil, že v Belgicku o politický azyl nepožiada.

Podľa Puigdemonta samostatné Katalánsko nemôže byť budované na násilí, aj keď vláda v Madride práve násilie preferuje. Bývalý katalánsky líder taktiež odmietol obvinenia zo vzbury, ktoré proti nemu a jeho vláde vzniesla španielska prokuratúra.

"Sme tu v Bruseli, aby sme celej Európe ukázali naše problémy a poukázali na agresívny postup Madridu. Katalánci chcú viesť dialóg. Naša strana bude v Katalánsku aj naďalej legitímne vyvíjať činnosť...


K tomuto problému treba zvoliť politický prístup. Privítame všetky alternatívne prístupy k zrušeniu platnosti článku 155, ktorý pôsobí deštruktívne na katalánsky ústavný systém," povedal v Bruseli Puigdemont a zároveň dodal, že jeho strana bude rešpektovať výsledky volieb do katalánskeho regionálneho parlamentu, ktoré sa budú konať v decembri.

Španielska vláda v Madride odvolala v sobotu katalánsky kabinet pod vedením Carlesa Puigdemonta a oficiálne na základe článku 155 španielskej ústavy zaviedla nad Katalánskom priamu kontrolu. Španielsky premiér Mariano Rajoy ešte v piatok katalánsky parlament rozpustil a uviedol, že 21. decembra sa v tomto regióne budú konať voľby.

Španielsky generálny prokurátor José Manuel Maza vzniesol v pondelok obvinenia zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií proti Puigdemontovi a ďalším členom jeho regionálneho kabinetu.

Za tieto zločiny môžu byť spomínaní predstavitelia na základe španielskych zákonov odsúdení na dlhé tresty väzenia - na 30, 15 a 6 rokov. Puigdemont následne odcestoval spolu s niekoľkými svojimi bývalými ministrami do Bruselu.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Carles Puigdemont

Dôležité udalosti