Ústavný súd zrušil deklaráciu o nezávislosti Katalánska

Španielsky generálny prokurátor José Manuel Maza vzniesol v pondelok obvinenia zo vzbury.

Španielsky ústavný súd zrušil v utorok deklaráciu o nezávislosti Katalánska. Informovala o tom na svojej webovej stránke španielsky denník El País s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu súdu.

Španielska vláda v Madride odvolala v sobotu katalánsky kabinet pod vedením Carlesa Puigdemonta a oficiálne na základe článku 155 španielskej ústavy zaviedla nad Katalánskom priamu kontrolu. Španielsky premiér Mariano Rajoy ešte v piatok katalánsky parlament rozpustil a uviedol, že 21. decembra sa v tomto regióne budú konať voľby.


Španielsky generálny prokurátor José Manuel Maza vzniesol v pondelok obvinenia zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií proti Puigdemontovi a ďalším členom jeho regionálneho kabinetu.

Za tieto zločiny môžu byť spomínaní predstavitelia na základe španielskych zákonov odsúdení na dlhé tresty väzenia - na 30, 15 a 6 rokov. Puigdemont následne odcestoval spolu s niekoľkými svojimi bývalými ministrami do Bruselu, kde na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol, že v Belgicku o politický azyl nepožiada.

MADRID/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Katalánsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.