CIA zverejnila ďalšie tisíce materiálov zhabaných Usámovi bin Ládinovi

Na nedatovanej snímke Usáma bin Ládin v Afganistane.
Zdroj: TASR

Medzi odtajnenými položkami je 228-stranový, rukou písaný osobný denník niekdajšieho vodcu al-Káida.

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) zverejnila v stredu ďalší, v poradí už štvrtý súbor materiálov získaných pri zásahu proti niekdajšiemu vodcovi extrémistickej siete al-Káida Usámovi bin Ládinovi, ktorý Spojené štáty uskutočnili v máji 2011 na území Pakistanu.

Najnovšie bolo verejnosti sprístupnených takmer 470.000 písomných dokumentov, fotografií a počítačových súborov, informovala v noci na štvrtok agentúra AP. Medzi odtajnenými položkami je 228-stranový, rukou písaný osobný denník bin Ládina, ktorý pri uvedenom zásahu v pakistanskom Abbottabade prišiel o život. Súčasťou sú aj tisíce audio- a videozáznamov vrátane doteraz neznámej nahrávky zo svadby bin Ládinovho syna a potenciálneho nástupcu Hamzu.

Podľa vyhlásenia CIA novozverejnená zbierka umožňuje vytvoriť si obraz o vnútornom fungovaní al-Káidy, ako aj o jej konfliktoch s organizáciou Islamský štát, ktorá vznikla odštiepením od zložiek al-Káidy v Iraku. Predošlé súbory materiálov pochádzajúcich zo zásahu proti bin Ládinovi zverejnili Spojené štáty v máji 2015, marci 2016 a januári tohto roka.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Usáma bin Ládin

Dôležité udalosti