Zahraničné

Po čiernych skrinkách zmiznutého lietadla bude pátrať ponorka

Samostatne fungujúca ponorka Bluefin
Zdroj: SITA

Houston označil zvuky za "najsľubnejšiu stopu" v mesiac trvajúcom pátraní po osude lietadla.

Pátracie posádky dnes prvýkrát posielajú do hĺbok Indického oceánu ponorku, aby sa pokúsila určiť, či slabé zvuky zistené zariadením na austrálskej lodi Ocean Shield pochádzajú z čiernych skriniek zmiznutého lietadla malajzijských aerolínií. Oznámil to austrálsky úradujúci premiér, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AP.

Zdroj: SITA
Warren Truss, ktorý je v čase neprítomnosti Tonyho Abbotta úradujúcim austrálskym premiérom, informoval, že posádka lode Ocean Shield dnes vypustí podmorské plavidlo - samostatne fungujúcu ponorku Bluefin 21. Táto miniatúrna ponorka bez obsluhy dokáže za pomoci sonaru vytvoriť mapu oblasti, v ktorej budú zaznamenané akékoľvek trosky na dne oceánu. Ak vytvorí mapu, na ktorej bude pole s troskami, posádka nahradí sonarový systém fotografickým zariadením, ktoré zhotoví snímky akejkoľvek trosky.

Pátranie po nezvestnom malajzijskom lietadle vedie Angus Houston a ten v pondelok vyhlásil, že austrálska loď Ocean Shield, ktorá ťahá za sebou technologicky vyspelé americké zariadenie na zachytávanie zvukov, zaznamenala v sobotu neskoro večer a v nedeľu nadránom dva rôzne, dlhotrvajúce zvuky pod hladinou Indického oceánu. Tieto zvuky boli podobné pípaniu, aké vydávajú čierne skrinky lietadla - teda dva záznamníky s letovými údajmi a s hlasmi z kokpitu. Houston označil zvuky za "najsľubnejšiu stopu" v mesiac trvajúcom pátraní po osude lietadla. Varoval však, že môže trvať niekoľko dní, kým sa zistí, či zvuky patria malajzijskému lietadlu.

Posádky sa snažia už od nedele znovu zachytiť spomínané zvuky, ale zatiaľ neúspešne.
Truss vyhlásil, že posádky dnes použijú aj ponorku, aby preskúmala oceán v oblasti pátrania - v nádeji, že dosiahnu ďalší významný pokrok.

Čas na nájdenie čiernych skriniek, ktoré môžu objasniť záhadu zmiznutého lietadla, sa totiž míňa. Batérie skriniek majú životnosť približne mesiac. A práve dnes je to presne mesiac odvtedy, čo sa lietadlo stratilo.

PERTH, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti