Počas bitky o iracký Mósul zahynulo vyše 2500 civilistov

Iracké jednotky v mósulskom Starom meste dobyli ruiny mešity an-Núri.
Zdroj: TASR/AP

"Zodpovední sa musia za svoje ohavné činy zodpovedať," uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn.

Najmenej 741 civilistov "popravili" militanti z džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) počas bitky o iracké mesto Mósul, ktorá trvala od vlaňajšieho novembra do júla. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnil úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).

Ďžihádisti sú zároveň obviňovaní z masových únosov civilistov, ktorých využívali ako ľudské štíty, zámerného ničenia ich obydlí a zabíjania ľudí snažiacich sa utiecť. "Zodpovední sa musia za svoje ohavné činy zodpovedať," uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn, ktorého cituje spravodajský portál stanice BBC.

Podľa OSN ďalších 461 civilistov zomrelo v Mósule pri náletoch irackých vzdušných síl a letectva koalície pod velením USA. Celkovo si táto vojenská operácia vyžiadala životy najmenej 2521 civilistov a 1673 zranených osôb.

"Počas operácie zameranej na znovudobytie Mósulu boli tisícky civilistov vystavené šokujúcemu porušovaniu ľudských práv a jasnému porušovaniu medzinárodných humanitárnych zákonov. Vraždy štýlom popravy, spôsobovanie utrpenia rodinám či bezohľadné ničenie majetku nie je tolerované v žiadnom ozbrojenom konflikte," zdôraznil Husajn.

Predmetná správa OHCHR vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby vydalo spravodlivosti tých, ktorí sa v Iraku dopustili genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. OSN zároveň vyzýva irackú vládu, aby prijala jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu (ICC) so sídlom v holandskom Haagu.

NEW YORK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Boje

Dôležité udalosti