Nahrádzate cukor sladidlami? Pri chudnutí nepomôžu a môžu aj uškodiť, informuje WHO

Žena sype cukor do kávy
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Irina Timokhina

V prípade, že sa snažíte schudnúť, alebo žiť zdravšie či obmedziť cukor, je dosť možné, že ste siahli po rôznych náhradách. Nie všetky sladidlá však sú zdraviu prospešné, niektoré môžu aj uškodiť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že niektoré sladidlá bez cukru používané na kontrolu telesnej hmotnosti môžu spôsobovať opačný efekt. Dokonca môžu spôsobovať aj ochorenia.

Prečítajte si tiež:

Medzi najznámejšie sladidlá tohto typu patrí stévia a jej deriváty, acesulfam K, aspartam, advantam, cyklamáty, neotam, sukralóza a sacharín.

WHO upozorňuje, že ich dlhodobé užívanie pri znižovaní telesného tuku nepomáha a telu neprospieva, a to ani u dospelých jedincov, ani u detí. Naopak, pri dlhodobom užívaní existuje riziko vzniku ochorení, ako napríklad cukrovky 2. typu či kardiovaskulárnych ochorení, dokonca môžu spôsobovať úmrtnosť.

Prečítajte si tiež:

„Nahradenie voľných cukrov umelými sladidlami z dlhodobého hľadiska pri kontrole hmotnosti nepomôže,“ zhŕňa výsledky smernice Francesco Branca, riaditeľ WHO pre výživu a bezpečnosť potravín.

Najlepšou cestou je podľa neho konzumovať potraviny s prirodzeným obsahom cukru, ako je ovocie.

Ľudstvo by vo všeobecnosti podľa Branca malo znížiť svoj príjem cukru v strave, a to už od ranného veku. „Umelé sladidlá nemajú žiadnu nutričnú hodnotu,“ dodáva riaditeľ pre výživu. 

Vedci prišli s jedlou batériou. Predstavovať by mohla revolúciu v zdravotníctve: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.