Puigdemont vyzval všetky politické strany v Katalánsku na zjednotenie

Tywan Claxton konokautoval Jonathana Bowmana.
Zdroj: TASR/AP

Zosadený katalánsky premiér, na ktorého španielsky súd vydal európsky zatykač je pripravený "plne spolupracovať" s belgickými úradmi.

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont vyzval v sobotu všetky politické strany v Katalánsku, ktoré sú za odtrhnutie od Španielska, aby vytvorili koalíciu pred decembrovými regionálnymi voľbami.

"V tejto chvíli by sa mali zjednotiť všetci demokrati. Za Katalánsko, za slobodu pre politických väzňov a republiku," uviedol na Twitteri.

Jeho stredopravá separatistická Katalánska európska demokratická strana oznámila v piatok, že zamýšľa vytvorenie koalície a Puidemont uviedol, že bude zvažovať kandidovanie vo voľbách. Agentúra Reuters pripomína, že politické strany v Katalánsku, ktoré chcú ísť do volieb na spoločnej platforme, majú čas do utorka, aby sa zaregistrovali ako koalícia.

Španielsko vydalo európsky zatykač na Puigdemonta a jeho štyroch bývalých ministrov, ktorí sa s ním v súčasnosti nachádzajú v Belgicku. Viacerých ďalších katalánskych exministrov poslala španielska sudkyňa do vyšetrovacej väzby. Španielske orgány ich obviňujú zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov v súvislosti s presadzovaním nezávislosti Katalánska.

Belgické médiá v piatok informovali, že tamojšia federálna prokuratúra už dostala európske zatykače na päticu katalánskych politikov, ktoré teraz posúdi a v priebehu nasledovných dní ich postúpi vyšetrovaciemu sudcovi.

Puigdemont je ochotný spolupracovať s belgickými úradmi

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont v sobotu vyhlásil, že je pripravený "plne spolupracovať" s belgickými úradmi. Vyjadril sa tak po tom, ako Španielsko vydalo európsky zatykač na neho a štyroch bývalých katalánskych ministrov, ktorí sú v súčasnosti v Belgicku.
"Sme pripravení plne spolupracovať s belgickou justíciou po vydaní európskeho zatýkacieho rozkazu Španielskom," uviedol Puigdemont na Twitteri.

Belgický minister spravodlivosti Koen Geens v sobotu uviedol, že belgická vláda nebude mať nijaký vplyv na budúcnosť Puigdemonta a zdôraznil, že európsky zatýkací rozkaz (EZR) "je výlučne právna procedúra". Na rozdiel od obvyklého vydávania osôb do iných krajín nehrá podľa neho výkonná moc pri procedúre EZR nijakú rolu a všetko prebieha cez priamy kontakt medzi justičnými orgánmi.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Carles Puigdemont

Dôležité udalosti