Puidgemont a katalánski exministri sa dobrovoľne vydali do rúk belgickej polície

Puigdemont a 13 členov jeho bývalej vlády čelí obvineniam zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov.

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont a štyria bývalí katalánski ministri sa vydali v nedeľu do rúk belgickej polície v Bruseli. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na belgickú verejnoprávnu televíziu.

Potvrdil to aj hovorca belgickej prokuratúry Gilles Dejemeppe, podľa ktorého všetkých päť osôb vzali do väzby v nedeľu ráno. Popoludní ich vypočuje vyšetrovací sudca. Ten má 24 hodín na prijatie rozhodnutia, ako ďalej postupovať vo veci európskeho zatykača, ktorý na nich vydalo Španielsko. "To znamená, že rozhodnutie by malo byť urobené do 9.17 h zajtra ráno," dodal hovorca.

Španielsko obviňuje Puigdemonta a bývalých katalánskych ministrov zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov v súvislosti s presadzovaním nezávislosti Katalánska.

Ústredná španielska vláda odvolala Puigdemontovu vládu a prevzala priamu kontrolu nad týmto autonómnym regiónom po tom, ako katalánski poslanci 27. októbra prijali vyhlásenie nezávislosti.

Prieskum: Strany podporujúce nezávislosť zvíťazia vo voľbách

Strany podporujúce nezávislosť Katalánska zvíťazia v decembrových regionálnych voľbách, nie je však isté, či získajú aj parlamentnú väčšinu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré v nedeľu zverejnili barcelonské noviny La Vanguardia.

Prieskum inštitútu GAD3 z prelomu októbra a novembra ukázal, že strany Katalánska republikánska ľavica (ERC), Katalánska európska demokratická strana (PDeCAT) a Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) získajú 66 až 69 kresiel v katalánskom parlamente. Ten má 135 členov, na väčšinu tak potrebujú 68 poslancov. Tábor separatistov doteraz disponoval väčšinou 72 mandátov.

Podobné výsledky priniesol aj ďalší prieskum inštitútu NC Report pre konzervatívne noviny La Razón, realizovaný v rovnakom čase, podľa ktorého by zmienené tri strany podporujúce nezávislosť vyhrali so spoločným ziskom 65 kresiel.

Ústredná španielska vláda vyhlásila na 21. decembra predčasné voľby v Katalánsku, odvolala jeho vládu a prevzala priamu kontrolu nad týmto autonómnym regiónom po tom, ako katalánski poslanci 27. októbra prijali vyhlásenie nezávislosti.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Carles Puigdemont

Dôležité udalosti