Zosadený Puigdemont bude lídrom v decembrových voľbách

Jaroslav Halák
Zdroj: TASR/AP

Predvolebnú kampaň viesť z Bruselu.

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont bude volebným lídrom Katalánskej európskej demokratickej strany (PDeCAT) pre regionálne voľby v Katalánsku, vypísané vládou v Madride na 21. decembra. O rozhodnutí PDeCAT z nedele informovala v pondelok agentúra AP.

Puigdemont a štyria ministri zosadenej vlády sa v nedeľu vzdali do rúk belgickej polície v Bruseli. Stalo sa tak iba niekoľko dní po tom, ako na nich španielske úrady vydali európske zatýkacie rozkazy.

Po niekoľko hodín trvajúcom výsluchu päticu podmienečne prepustili na slobodu s tým, že majú zákaz opustiť územie Belgicka, musia sa v tejto krajine zdržiavať na stálej adrese a osobne sa dostaviť na každé predvolanie justíciou alebo políciou.


Spomínané rozhodnutie PDeCAT znamená, že Puigdemont bude predvolebnú kampaň viesť z Bruselu. Tam bude súčasne aj bojovať proti svojmu nútenému návratu do Španielska, ktoré členov zosadenej katalánskej vlády obvinilo zo vzbury, sprenevery verejných financií, protištátnej činnosti a ďalších trestných činov v súvislosti s presadzovaním nezávislosti Katalánska.

Puigdemont naďalej trvá na tom, aby strany podporujúce nezávislosť Katalánska išli do decembrových volieb spoločne ako koalícia.

Nie veľmi ústretový postoj doterajšieho koaličného partnera PDeCAT, strany Katalánska republikánska ľavica (ERC), však svedčí skôr o tom, že k tomuto scenáru nedôjde. Navyše, vedenie ERC po svojom sobotnom mimoriadnom rokovaní uviedlo, že táto strana sa nemieni zúčastniť regionálnych volieb, ak budú nelegitímne a nedemokratické.

Čas, dokedy katalánske politické strany musia oficiálne oznámiť vytvorenie volebných koalícií, vyprší v utorok 7. novembra.

Dva prieskumy verejnej mienky zverejnené v nedeľu naznačujú, že ak by PDeCAT šla do volieb samostatne, utrpela by stratu. Jej zisk vo voľbách - podobne ako aj výsledok dosiahnutý proseparatistickou stranou Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) - by bol taký nízky, že prívrženci odštiepenia Katalánska od Španielska by v regionálnom parlamente možno aj stratili absolútnu väčšinu. ERC by podľa týchto prieskumov voľby vyhrala.

BARCELONA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti