Počula som, ako lapá po dychu, hovorí žena, ktorá pre prísny zákon musela porodiť dieťa, ktoré nemalo šancu prežiť

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/DiZAGRI

Po sprísnení interrupčného zákona je možné na Floride vykonať zákrok len na základe niekoľkých výnimiek. Deborah musela donosiť a porodiť dieťa, ktoré malo syndróm nezlučiteľný so životom. Chlapec žil 99 minút a rodina sa s touto stratou doteraz nevyrovnala.

Američanka Deborah Dorbertová kruto doplatila na prísny interrupčný zákon v štáte Florida. Ženy tam majú zakázané podstúpiť interrupciu po 15. týždni tehotenstva. Výnimku majú prípady, keď má plod také zdravotné komplikácie, ktoré sú nezlučiteľné so životom.

Také mal aj plod Deborah, ale umelé prerušenie tehotenstva jej nedovolili. Lekári jej povedali, že kým vidia bijúce srdce, interrupciu jej nevykonajú.

Zdravotníci vraj žene a jej rodine nevysvetlili podrobne, ako dospeli k tomuto rozhodnutiu. Fakt je ten, že floridský zákon ukladá lekárom mimoriadne prísne tresty, dokonca aj väzenie, ak by vykonali interrupciu v rozpore s nariadením.

Detaily, ako Deborah prežívala tehotenstvo, čo sa dialo tesne po pôrode a aj to, ako jej zákony ubližujú, porozprávala denníku Washington Post. Nemocnica a lekári sa pre denník odmietli k prípadu vyjadriť.

Prečítajte si tiež:

Trápil sa do poslednej chvíle

Keď Deborah zistila, že je tehotná, s manželom Leem sa tešili na štvrté dieťa. Ultrazvuk však ukázal hrozivú diagnózu: Potterovej syndróm. Ide o vzácne a smrteľné ochorenie, s ktorým novorodenec nemá šancu prežiť.

Plodu sa nevyvíjajú obličky a to je nezlučiteľné so životom. Napriek tomu musela matka počkať do 37. týždňa na pôrod. Dovtedy sa snažili svojim deťom vysvetliť, čo sa bude diať po pôrode a že si najmladšieho potomka nebudú môcť zobrať domov.

Po pôrode žil Milo ešte 99 minút. Rodičia ho mali v náručí a rozlúčili sa s ním. „Bábätko mi dali na hruď a len sme sa s ním maznali. Moji rodičia ho chvíľu držali. Dali sme mu všetku lásku, kým nezomrel,“ opísala chvíle po pôrode Deborah.

Malého Mila počuli, ako lapá po dychu a podľa rodičov sa evidentne trápil do poslednej chvíle

Prečítajte si tiež:

Politici ničia životy ženám a ich rodinám

Deborah sa so stratou nevyrovnala. Trpí úzkosťami a depresiou a do práce sa zatiaľ nevrátila. Trápi sa aj ich štvorročný syn, ktorý sa občas spýta, či môže vidieť svojho malého bračeka.

„Povieme mu, že braček je niečo, čo dokáže cítiť, napríklad ako vietor. Alebo ukážeme na hviezdy a povieme, že je tam hore ako anjel s hviezdami,“ hovorí Deborah s tým, že stále hľadajú spôsoby, ako synovi celú situáciu vysvetliť.

Jej smútok sa strieda s hnevom na politikov, ktorí jej nedovolili ukončiť tehotenstvo. Pripomína, že ide o politikov, ktorí nie sú odborníkmi na pôrodníctvo a zasahujú pritom do životov žien, ktoré ani nepoznajú.

V krátkom Milovom živote sa Deborah snaží nájsť zmysel. Prišla na to, že význam bude mať to, ak bude o svojom prípade hovoriť nahlas a poukáže tak na to, ako prísne interrupčné zákony ničia životy ženám aj ich rodinám.

Od januára 2023 viaceré amerických štáty sprísnili interrupčné zákony. Väčšina potratov je zakázaných v 14 štátoch. V ďalších štátoch sa ešte o zmenách diskutuje. V niektorých štátoch sú interrupcie povolené na výnimky, napríklad ak bolo dieťa splodené incestom alebo znásilnením.

Štáty ako napríklad Tennessee alebo Južná Dakota nepovoľujú ani tieto výnimky.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 15. 11. 2022:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.