Česká sudkyňa v kauze Nagyová nečakane označila odpočúvanie za nezákonné

Jeremy Meeks
Zdroj: Profimedia.

Sudkyňa Králová patrila medzi tých, ktorí s odpočúvaním nemali až doposiaľ problém.

Sudkyňa z Prahy 1 Helena Králová počas utorňajšieho hlavného pojednávania v tzv. kauze Nagyová, týkajúcej sa údajných poslaneckých "trafík", náhle rozhodla o nezákonnosti odpočúvaní ako dôkazov v danom prípade.

Obhajcovia ich nelegálnosť napadli už v prípravnom konaní, teda fakticky posledné štyri roky od policajných zásahov na Úrade vlády. Ako píše spravodajský server Novinky.cz, až doposiaľ však štátni zástupcovia (prokurátori) ani súdy v iných častiach tejto kauzy odpočúvanie a záznamy z nich nikdy ako nezákonné neoznačili.

Sudkyňa Králová patrila medzi tých, ktorí s odpočúvaním nemali až doposiaľ problém, pokračujú Novinky.cz. Sudkyňa pôvodne riešila časť prípadu týkajúcu sa údajného zneužitia Vojenského spravodajstva a ani tam odpočúvania nespochybnila.

Zásadný zlom nastal v utorok v čase, keď na súde vypovedal ako svedok niekdajší minister financií z čias vlády v súčasnosti obžalovaného Petra Nečasa z ODS a stále ešte šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vrchný súd v Prahe zrušil v septembri rozsudky v kauze údajného prezradenia utajovanej správy českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), ktoré vyniesol v procese s bývalou šéfkou kabinetu predsedu vlády ČR Janou Nagyovou, dnes Nečasovou, lobistom Ivom Rittigom, právnikom Davidom Michalom a podnikateľom Tomášom Jindrom.

Nečas bol predsedom vlády ČR od 28. júna 2010 do 17. júla 2013. V júli 2013 podal demisiu v dôsledku kauzy Nagyová a úplne odišiel z politickej scény, vysvetľujú Novinky.cz

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kauza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.