Slobodu pre "politických väzňov" žiadalo v Barcelone desaťtisíce ľudí

Horolezkyňa posunula hranice
Zdroj: TASR/AP

Príbuzní väznených separatistov boli na čele pochodu.

Prepustenie desiatich väznených bývalých členov zosadenej katalánskej vlády a vodcov organizácií brojacich za odštiepenie tohto regiónu od Španielska v sobotu v centre Barcelony na demonštrácii žiadalo 750 tisíc ľudí, informovala agentúra AP s odvolaním sa na údaje barcelonskej polície.

Mnohí z účastníkov protestnej akcie mali v rukách vlajky hnutia za nezávislosť Katalánska, známe ako "estelada". Iní držali transparenty s výzvami "Slobodu pre politických väzňov", pričom symbolom tejto požiadavky sa stali žlté stuhy.

Príbuzní väznených separatistov boli na čele pochodu ulicami centra Barcelony a na záver zhromaždenia prečítali prítomným vyhlásenia svojich blízkych.

Pobočky Katalánskeho národného zhromaždenia požadujúceho nezávislosť regiónu pred sobotňajším zhromaždením v Barcelone zabezpečili 500 autobusov, ktorými do katalánskej metropoly pozvážali demonštrantov z okolitých miest a dedín, dodala AP.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo štvrtok (9. 11.)  deklarovala, že katalánski separatistickí politici by nemali byť označovaní za väzňov svedomia, pretože sú obvinení zo skutkov, ktoré by mohli byť trestným činom.

BARCELONA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Demonštrácia

Dôležité udalosti