Izrael odsúdil víkendový pochod extrémistov vo Varšave

KOMISAR KEKS 2 Na Sidlisku (103).JPG
Zdroj: Reuters

Pochod v deň poľskej nezávislosti organizovali skupiny, ktorých korene siahajú k radikálnym antisemitských a nacionalistickým hnutiam.

Izrael označil pochod nacionalistov, ktorý sa konal v sobotu vo Varšave, za nebezpečnú akciu "extrémnych a rasistických živlov". Hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Emmanuel Nachšon vyzval poľské orgány, aby podnikli rázne kroky voči jeho organizátorom. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Pochod v deň poľskej nezávislosti organizovali skupiny, ktorých korene siahajú k radikálnym antisemitských a nacionalistickým hnutiam. Akcie sa zúčastnilo približne 60.000 ľudí, vrátane rodín s deťmi, ale aj mladí muži, ktorí niesli transparenty s nápisom "White Europe of brotherly nations" (Biela Európa bratských národov).

"Dúfame, že poľské orgány podniknú kroky voči organizátorom. História nás učí, že prejavy rasovej nenávisti sa musia riešiť rýchlo a rezolútne," dodal pre AP Emmanuel Nachšon.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že nie je opodstatnené súdiť víkendový pochod podľa niektorých jeho okrajových účastníkov. Zdôrazňujúc svoj nesúhlas voči akémukoľvek extrémizmu, rasizmu a xenofóbii ministerstvo obhajovalo pochod ako vyjadrenie poľského vlastenectva.

Vo Varšave, ale aj ďalších poľských mestách si v sobotu pripomenuli 99. výročie opätovného získania nezávislosti krajiny po vyše storočí cudzej nadvlády Ruska, Rakúska a Pruska. Na hlavných oslavách vo Varšave sa zúčastnil poľský prezident Andrzej Duda a predseda Európskej rady Donald Tusk.


VARŠAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Varšava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.