Vždy to bolo zadarmo. Dovolenkárov na obľúbenom chorvátskom ostrove čaká nový poplatok

Vždy to bolo zadarmo. Dovolenkárov na obľúbenom chorvátskom ostrove čaká nový poplatok
Krk. Zdroj: Shutterstock.com/xbrchx

Ak sa cez leto chystáte na dovolenku do mesta Krk na rovnomennom chorvátskom ostrove, k zvýšeným nákladom si pripočítajte aj poplatky za verejné sprchy na plážach, ktoré od 1. júna už nebudú zadarmo.

Ako píše denník Danas, mesto sa pre tento krok rozhodlo z ekologických dôvodov.

Na ostrove žije 20-tisíc obyvateľov, v sezóne ich tam však pobýva až 140-tisíc. Región sa pritom, podobne ako mnoho ďalších v Európe, v posledných rokoch borí so suchom.

„Spotreba vody v sprchách, ktoré nie sú spoplatnené, je štyrikrát vyššia,“ vysvetlil starosta Krku Darijo Vasilič.

Po novom tak návštevníci pláží budú musieť za použitie sprchy zaplatiť 20 centov. „Sprcha trvá asi 30 sekúnd,“ spresnil Vasilič.

„Myslím, že je to dobré rozhodnutie. Nie je to nijako vysoká čiastka, a pokiaľ je to z ekologických dôvodov, tak je to správne,“ vyjadrila sa miestna sprievodkyňa Alisa.

Prečítajte si tiež:

​Hoci mesto poplatok zdôvodňuje ochranou životného prostredia, do jeho kasy prinesie nemalé peniaze.

V sezóne ho navštevuje najmenej 120-tisíc turistov. Pokiaľ by mal každý aspoň raz použiť počas svojho pobytu sprchu na pláži, Krk z toho bude mať 24-tisíc eur.

Poplatok 20 centov je ešte tá lepšia možnosť. Vlani v lete vedenie Istrie vydalo pre sucho zákaz používania plážových spŕch na celom polostrove.

Zakázali tiež používať pitnú vodu na umývanie áut či zavlažovanie trávnikov.

Pri ceste do Chorvátska si už nemusíte meniť peniaze, od začiatku roka sa tu platí eurom: 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.