Neprávom ho odsúdili na doživotie. Nevinného muža po 33 rokoch prepustili z väzenia

Daniel Saldana (vpravo) si podáva ruku s prokurátorom Georgeom Gascónom.
Daniel Saldana (vpravo) si podáva ruku s prokurátorom Georgeom Gascónom. Zdroj: Los Angeles County District Attorney's Office via AP

Za mrežami neprávom strávil 33 rokov. Daniela Saldanu z mesta Baldwin Park neďaleko Los Angeles v roku 1990 odsúdili na 45 rokov až doživotie. V máji 55-ročného muža prepustili na slobodu, informuje web Los Angeles Times.

Do väzenia ho poslali za pokus o vraždu. Incident sa odohral v roku 1989, keď skupina mužov začala po školskom zápase amerického futbalu strieľať na študentov, ktorých si pomýlila s členmi gangu. 

Zlyhal prokurátor

Saldana a ďalší dvaja muži, Raul Vidal and April Gallegos, boli odsúdení za pokus o vraždu. Po vyše tri desaťročia Saldana trval na svojej nevine a tvrdil, že na mieste činu vtedy ani nebol. 

Na slobodu sa už mohol dostať o niekoľko rokov skôr. V roku 2017 totiž Raul Vidal povedal komisii, ktorá sa zaoberá podmienečným prepustením, že streľbu mal na svedomí on a Saldana sa vtedy na mieste skutočne nenachádzal, uviedol okresný prokurátor Los Angeles George Gascón.

Prečítajte si tiež:

„Viem, že je to v rozpore s tým, čo hovorí spis, ale Daniel Saldana je mojou obeťou. V skutočnosti je nevinný,“ povedal Vidal podľa prepisu a ako druhého strelca označil iného muža.

Táto informácia sa však v tom čase nedostala k Saldanovi ani jeho právnikom. A to aj napriek tomu, že pri Vidalovom výsluchu bol prítomný aj jeden z prokurátorov.

Bol to boj

Vo februári tohto roka spomínaná komisia odovzdala prepisy z Vidalovho pojednávania do kancelárie okresného prokurátora. Tá sa prípadom začala zaoberať a 11. mája sudca vyhlásil Saldanu za nevinného. 

Prepusteného Saldanu sprevádzalo množstvo rodinných príslušníkov počas toho, keď hovoril počas tlačovej konferencie v centre mesta. „Bol to boj, každý deň sa prebúdzať s vedomím, že ste nevinný, aj napriek tomu som bol zavretý v cele, nepoznám právny systém, nemám peniaze,“ povedal.

Keď ho zatkli, mal 22 rokov. Podľa vlastných slov v čase streľby pracoval na stavbe a netušil, prečo ho spájali so zločinom. 

“Mäsiar z Budče“ si za brutálnu vraždu manželky odsedí 21,5 roka za mrežami. Viac v reportáži:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.