Neprávom ho odsúdili na doživotie. Nevinného muža po 33 rokoch prepustili z väzenia

Daniel Saldana (vpravo) si podáva ruku s prokurátorom Georgeom Gascónom.
Daniel Saldana (vpravo) si podáva ruku s prokurátorom Georgeom Gascónom. Zdroj: Los Angeles County District Attorney's Office via AP

Za mrežami neprávom strávil 33 rokov. Daniela Saldanu z mesta Baldwin Park neďaleko Los Angeles v roku 1990 odsúdili na 45 rokov až doživotie. V máji 55-ročného muža prepustili na slobodu, informuje web Los Angeles Times.

Do väzenia ho poslali za pokus o vraždu. Incident sa odohral v roku 1989, keď skupina mužov začala po školskom zápase amerického futbalu strieľať na študentov, ktorých si pomýlila s členmi gangu. 

Zlyhal prokurátor

Saldana a ďalší dvaja muži, Raul Vidal and April Gallegos, boli odsúdení za pokus o vraždu. Po vyše tri desaťročia Saldana trval na svojej nevine a tvrdil, že na mieste činu vtedy ani nebol. 

Na slobodu sa už mohol dostať o niekoľko rokov skôr. V roku 2017 totiž Raul Vidal povedal komisii, ktorá sa zaoberá podmienečným prepustením, že streľbu mal na svedomí on a Saldana sa vtedy na mieste skutočne nenachádzal, uviedol okresný prokurátor Los Angeles George Gascón.

Prečítajte si tiež:

„Viem, že je to v rozpore s tým, čo hovorí spis, ale Daniel Saldana je mojou obeťou. V skutočnosti je nevinný,“ povedal Vidal podľa prepisu a ako druhého strelca označil iného muža.

Táto informácia sa však v tom čase nedostala k Saldanovi ani jeho právnikom. A to aj napriek tomu, že pri Vidalovom výsluchu bol prítomný aj jeden z prokurátorov.

Bol to boj

Vo februári tohto roka spomínaná komisia odovzdala prepisy z Vidalovho pojednávania do kancelárie okresného prokurátora. Tá sa prípadom začala zaoberať a 11. mája sudca vyhlásil Saldanu za nevinného. 

Prepusteného Saldanu sprevádzalo množstvo rodinných príslušníkov počas toho, keď hovoril počas tlačovej konferencie v centre mesta. „Bol to boj, každý deň sa prebúdzať s vedomím, že ste nevinný, aj napriek tomu som bol zavretý v cele, nepoznám právny systém, nemám peniaze,“ povedal.

Keď ho zatkli, mal 22 rokov. Podľa vlastných slov v čase streľby pracoval na stavbe a netušil, prečo ho spájali so zločinom. 

“Mäsiar z Budče“ si za brutálnu vraždu manželky odsedí 21,5 roka za mrežami. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.