Poslanci štyroch strán vytvorili v parlamente Demokratický blok

Predseda Českej prirátskej strany Ivan Bartoš.
Zdroj: TASR/AP

Fiala sa vzdal postup kandidovať na šéfa českého parlamentu.

Poslanci českých parlamentných strán ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN sa v stredu dohodli, že sa ich kluby v dolnej komore Parlamentu ČR združia do zoskupenia Demokratický blok. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia ČT24.

Predseda ODS Petr Fiala zároveň oznámil, že sa nebude uchádzať o funkciu predsedu Snemovne. Považuje to za bezpredmetné, keďže jeho protikandidáta Radka Vondráčka z hnutia ANO, ktoré zvíťazilo v októbrových parlamentných voľbách, podporia SPD, KSČM a Pirátska strana.

ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN podľa Fialu uzavreli dohodu o združení klubov kvôli voľbám do orgánov Snemovne. Na jej ustanovujúcej schôdzi a aj na následných schôdzach budú mať teda štyri strany jednotný poslanecký klub pod názvom Demokratický blok.
Ustanovujúca schôdza nového parlamentu sa začne 20. novembra o 13.00 h.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby v česku

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Do Poľska prišlo cez hranice z Ukrajiny od začiatku invázie Ruska celkovo už 3.416.000 ľudí.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.