Celá Afrika čaká, čo bude s Mugabem. Líder opozície žiada jeho okamžité odstúpenie

Juraj Bača
Zdroj: Profimedia.sk

Robert Mugabe (93) vládne v Zimbabwe už od roku 1980, keď krajina získala nezávislosť od Veľkej Británie.

Zimbabwiansky opozičný líder a niekdajší premiér Morgan Tsvangirai žiadal vo štvrtok okamžité odstúpenie prezidenta Roberta Mugabeho (93), po čom by mali nasledovať slobodné a spravodlivé voľby. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

"Cieľovým bodom vyriešenia krízy v Zimbabwe je úplný návrat k zákonnosti a úplne civilnej vláde," povedal Tsvangirai novinárom vo svojich prvých vyjadreniach odvtedy, čo armáda v africkej krajine prekvapujúco prevzala moc a Mugabeho umiestnila do domáceho väzenia. Mugabe bol pri moci takmer 40 rokov.

Tsvangirai, ktorý sa vrátil do Zimbabwe v stredu po pobyte v nemocnici v Juhoafrickej republike (JAR), vyzval, aby sa ešte pred voľbami vyrokoval a zaviedol "celkový prechodný mechanizmus". To tiež znamená vymenovanie prechodnej vlády. Expremiér vyhlásil, že jeho opozičné Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) oceňuje "ubezpečenia a záväzok zimbabwianskych ozbrojených síl zachovať mier a posvätnosť ľudského života".

"V tomto momente je prechodná vláda ten najlepší spôsob, ako sa pohnúť dopredu," povedal ešte pred Tsvangiraiom generálny tajomník jeho strany MDC Douglas Mwonzora. "Podporujeme konanie armády, ale krajina by sa mala urýchlene vrátiť k ústavnej vláde," dodal.

Zdroj: TASR/AP

Vojenské vozidlá, ktoré počas stredajšieho politického prevratu umiestnili k hlavným vládnym budovám, boli aj vo štvrtok stále na mieste. Avšak vojaci pôsobili uvoľnene, dokonca sa usmievali a rozprávali sa s okolostojacimi divákmi. Väčšina ľudí žila svoj každodenný život a deti išli do školy.

Osobitní vyslanci prezidenta JAR Jacoba Zumu mali práve vo štvrtok popoludní s lídrami v Zimbabwe diskusie o osude Mugabeho, na stretnutí sa zúčastňoval aj samotný Mugabe. Očakáva sa ich výsledok. Prebiehajú i ďalšie rokovania o situácii v Zimbabwe, a to v hlavnom meste Botswany Gaborone.

Kým armáda vyhlásila, že Mugabe je v poriadku, o mieste pobytu jeho manželky Grace Mugabeovej sú v médiách zmiešané správy - podľa niektorých zdrojov ušla z krajiny.

Pred prevratom sa čoraz viac šírili špekulácie, že 52-ročná Grace sa pripravovala na prevzatie moci od manžela. Jej možné vládnutie zrejme vyvolalo odpor vysokopostavených vojenských predstaviteľov.

Zdroj: TASR/AP


HARARE/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zimbabwe

Dôležité udalosti