Mugabe neodstúpil, proces impeachmentu môže trvať niekoľko dní

Asistenčné systémy v základnej výbave
Zdroj: TASR/AP

Obyvatelia juhoafrickej krajiny vyjadrujú na Twitteri hnev nad tým, že Mugabe odmieta odstúpiť.

Zimbabwianskemu prezidentovi Robertovi Mugabemu uplynula v pondelok napoludnie miestneho času (11.00 h SEČ) konečná lehota na dobrovoľné odstúpenie, ktorým sa mohol vyhnúť impeachmentu (obžalobe a odvolaniu). Zatiaľ sa neobjavili nijaké aktuálne informácie o osude 93-ročného Mugabeho.

Prezident, ktorý je po minulotýždňovom prevzatí moci armádou v domácom väzení, dostal v nedeľu od svojej strany Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) ultimátum, aby do 24 hodín rezignoval. To Mugabe, ktorý vládne v krajine už takmer 40 rokov, nesplnil.

"Arogantný Mugabe ignoroval stranu ZANU-PF," oznamoval v pondelok titulok v miestnych novinách Daily News. "Hra pokračuje: rozhodnutie ústredného výboru strany ZANU-PF odvolať Mugabeho stále platí. Do dnešného poludnia musí odstúpiť, inak ho čaká impeachment," uviedol v pondelok už skôr tlačovej agentúre DPA predstaviteľ strany pre právne otázky Patrick Chinamasa.

Keď konečný termín v tichosti uplynul, popredný opozičný líder a bývalý minister David Coltart vyhlásil, že podľa jeho presvedčenia teraz príde na rad impeachment. "Očakávam, že teraz sa začne proces impeachmentu," uviedol. "Mohli by ho spustiť zajtra, ak zoženú dvojtretinovú väčšinu," dodal.Douglas Mwonzora zo zimbabwianskej hlavnej opozičnej strany Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) takisto povedal, že strana podporí Mugabeho impeachment. "Máme v parlamente veľké počty členov a podporíme akýkoľvek demokratický postup na odvolanie Mugabeho," uviedol Mwonzora.

Mugabeho jeho strana ZAHU-PF odvolala už z funkcie straníckeho predsedu. Na jeho miesto vymenovala jeho niekdajšieho druha a súčasného zarytého nepriateľa Emmersona Mnangagwu.

Bývalý minister financií Tendai Biti, vzdelaním právnik, povedal v pondelok pre DPA, že najlepším scenárom pre Mugabeho je demisia, pretože impeachment nie je jednodňový proces. "Tento proces je únavný a môže trvať niekoľko dní. Zimbabwčania chcú, aby odstúpil dnes," zdôraznil Biti.

Obyvatelia juhoafrickej krajiny vyjadrujú na Twitteri hnev nad tým, že Mugabe odmieta odstúpiť. Vplyvné združenie vojnových veteránov na pondelkovej tlačovej konferencii dokonca vyzvalo na masové protesty, ktoré sa majú uskutočniť v stredu.

Univerzitní študenti takisto vyzvali Mugabeho na odstúpenie, pričom na hlavnej univerzite v metropole Harare sa konajú protesty. Študenti tiež požadujú, aby bol prvej dáme Grace Mugabeovej odobratý doktorát. "Mugabe by mal hneď odstúpiť, pretože naše školstvo vrátil do kamennej doby," uviedol jeden zo študentov.

HARARE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Robert mugabe

Dôležité udalosti