Mugabe by mal okamžite odstúpiť, tvrdí jeho odvolaný viceprezident

Podporovateľ viceprezidenta.
Zdroj: Profimedia.

Mugabe odmietol ultimátum ZANU-PF, aby sa do pondelka vzdal funkcie, a na utorok zvolal zasadnutie svojho kabinetu.

Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe by mal okamžite odstúpiť. Vyhlásil to v utorok jeho nedávno odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorý je považovaný za pravdepodobného nástupcu 93-ročného Mugabeho na čele tejto juhoafrickej krajiny.
Mnangagwa vo vyhlásení taktiež uviedol, že sa v súčasnosti nenachádza v Zimbabwe a do krajiny sa nevráti, pokým nebude "presvedčený o vlastnej osobnej bezpečnosti".

Mugabe odvolal Mnangagwu z funkcie pred dvoma týždňami, čo viedlo k politickej kríze v Zimbabwe, pri ktorej armáda umiestnila prezidenta do domáceho väzenia a fakticky prevzala moc v krajine.

Dlhoročný vodca krajiny je počas rokovaní o východisku z krízy čoraz viac izolovaný. Jeho rezignáciu a nástup Mnangagwu žiada aj vládnuca strana Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF), ktorá chce na utorňajšom zasadnutí parlamentu iniciovať proces odvolávania Mugabeho - tzv. impeachment.


Mugabe odmietol ultimátum ZANU-PF, aby sa do pondelka vzdal funkcie, a na utorok zvolal zasadnutie svojho kabinetu. Strana však jeho ministrov vyzvala, aby toto stretnutie bojkotovali a namiesto toho prišli na rokovania v straníckom ústredí, kde budú pripravovať impeachment.

Mnangagwa má podporu armády a vplyvného združenia vojnových veteránov. Obe tieto organizácie sa obávali, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej nepopulárnej manželke Grace.

HARARE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zimbabwe

Dôležité udalosti